PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Indyjskie Koleje wdrożą wagony cargo inspirowane samolotami

Pierwszy pociąg testowy z mieszanymi wagonami dla pasażerów i ładunków cargo zostanie uruchomiony w sierpniu

Indyjskie Koleje, zainspirowane konstrukcją samolotów, planują wprowadzić mieszane wagony dla pasażerów i ładunków cargo. Każdy z tych wagonów będzie mógł pomieścić do sześciu ton towarów. Wykorzystany zostanie koncept przewozu ładunków w podkadłubowym pomieszczeniu, który jest bardzo popularny w transporcie lotniczym. 

Indyjskie Koleje wdrożą wagony cargo

Produkcja nowych wagonów już się rozpoczęła, a jeśli faza testów przyniesie sukces, Indyjskie Koleje Państwowe zamierzają wyprodukować 40 takich wagonów, które stanowić będą dwa 20-wagonowe mieszane składy. Indyjskie Koleje nakazały zaprojektować hybrydowe wagony cargo już podczas pandemicznych lockdownów, kiedy to przewoźnik czerpał większość swoich dochodów właśnie z usług cargo, a liczba pasażerskich pociągów była ograniczona.

Czytaj też: Indyjski startup e-commerce zastąpił 90% personelu… botem AI

Jak informuje portal RailFreight, pierwszy pociąg testowy z mieszanymi wagonami dla pasażerów i ładunków cargo zostanie uruchomiony w sierpniu. Według informacji podanych przez Indian Railways w publikacji The New Indian Express, nowy model wagonu będzie dwupoziomowy. Na górnym poziomie znajdzie się miejsce na 46 miejsc siedzących dla pasażerów, toalety oraz punkt z napojami. Na dolnym poziomie cała przestrzeń zostanie poświęcona przewozowi ładunków o pojemności do sześciu ton.

Ponadto ci sami przedstawiciele podkreślili, że celem jest uruchomienie hybrydowych pociągów jako „cargo liners„, które będą regularnie kursować na stałych trasach między wyznaczonymi punktami, przewożąc różne towary.

Projektanci czerpią inspirację z samolotów

Projekt tych hybrydowych wagonów czerpie inspirację z samolotów. Projektanci wyjaśnili, że wykorzystali koncepcję przewozu ładunków podkadłubowych znanych z lotnictwa. Jak informuje portal RailFreight, podobne rozwiązania można również spotkać w transporcie morskim.

Jednakże, ten koncept ma też swoje ograniczenia. Na przykład, niemożliwe jest przewożenie pewnych rodzajów towarów, które mogą być niebezpieczne dla pasażerów. Dodatkowo, kluczowe są wymiary ładunków, ponieważ istnieje ograniczenie wagi i wysokości, aby zmieścić je na dolnym poziomie wagonu.

Czytaj też: Tajwański Foxconn rezygnuje z produkcji czipów w Indiach. To cios dla indyjskich ambicji

Ostatecznie, wprowadzenie takich mieszanych pociągów wiązałoby się z zastosowaniem bardziej rozbudowanych i restrykcyjnych kontroli bezpieczeństwa przed odjazdem. Zrozumiałe jest, że obecność pasażerów i ładunków w tym samym wagonie wymagałaby większego nakładu czasu na takie procedury. W efekcie, takie rozwiązanie wydaje się interesujące dla transportu na mniejszą skalę, na stałych trasach. Dobrym kandydatem do przewozu w takich pociągach mogłyby być paczki.

Indyjskie organy pozwalają Go First na wznowienie lotów, ale…

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button