DrogowyE-commerceTransport

Amazon po raz pierwszy zmniejszył emisje dwutlenku węgla

Amazon przeznaczył miliony dolarów na projekty wiatrowe i słoneczne, dzięki którym zasila niektóre ze swoich magazynów, centrów danych i biur

Amazon ogłosił, że zmniejszył emisje dwutlenku węgla o 0,4% między rokiem 2021 a 2022. Ponadto, podano informację o spadku intensywności emisji CO2, która mierzy emisje na dolar przychodów, o 7% w okresie 2021-2022. Gigant ogłosił także, że zamierza zaktualizować standardy dotyczące łańcucha dostaw, aby wymagać od dostawców regularnego udostępniania danych dotyczących emisji dwutlenku węgla oraz ustalania celów redukcji emisji.

Amazon zmniejszył emisje dwutlenku węgla

Amazon po raz pierwszy od czterech lat zredukował swoje emisje dwutlenku węgla, odkąd zaczął ujawniać dane na ten temat. W swoim corocznym raporcie dotyczącym zrównoważonego rozwoju, gigant poinformował, że jego działalność wyemitowała równowartość 71,27 milionów ton metrycznych dwutlenku węgla w zeszłym roku. Jak informuje CNBC, oznacza to spadek o 0,4% w porównaniu z rokiem 2021, kiedy zgłoszono emisję 71,54 milionów ton metrycznych dwutlenku węgla. Emisje są jednak nadal o około 40% wyższe niż w 2019 roku, kiedy to Amazon po raz pierwszy ujawnił swoje wyniki dotyczące emisji. Firma podała, że również intensywność emisji CO2, mierząca ilość emisji na dolar przychodów, zmniejszyła się o 7% między rokiem 2021 a 2022 oraz o 24% od 2019 roku.

Czytaj też: Amazon i eBay tracą klientów na rzecz chińskiej konkurencji

W dużym stopniu osiągnęliśmy to poprzez zwiększenie efektywności we wszystkich obszarach działalności oraz kontynuację inwestycji w energię odnawialną – stwierdzono w raporcie firmy.

Działania na rzecz dekarbonizacji

Amazon przeznaczył miliony dolarów na projekty wiatrowe i słoneczne, dzięki którym zasila niektóre ze swoich magazynów, centrów danych i biur, stając się niedawno największym korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej na świecie. Firma zobowiązała się także do osiągnięcia neutralności węglowej dla całego swojego biznesu do 2040 roku. Według Amazon, emisje Scope 2, czyli emisje wynikające z zużycia energii elektrycznej, zmniejszyły się o 29% między rokiem 2021 a 2022. Z kolei emisje Scope 3, obejmujące źródła pośrednie, takie jak budowa budynków i transport osób trzecich, zmniejszyły się o 0,7% w 2022 roku po trzech kolejnych latach wzrostu.

Czytaj też: Wstrzymanie dotacji do paliw kopalnych może ograniczyć globalne emisje o 10%

Jak informuje CNBC, firma podjęła działania w celu elektryfikacji swojej floty dostawczej, między innymi poprzez zakup 100 000 dostawczych furgonetek elektrycznych Rivian, które mają pojawić się na drogach do 2030 roku. Według raportu, firma ma obecnie ponad 9 000 pojazdów elektrycznych w swojej globalnej flocie, w tym 2 600 furgonetek Rivian w Ameryce Północnej. Reputacja Amazonu w zakresie klimatu oraz metody pomiaru własnych osiągnięć środowiskowych były poddawane szczegółowej analizie. Pracownicy i grupy akcjonariuszy wyrażali obawy, że firma nie spełnia swoich zobowiązań klimatycznych, podczas gdy grupy zajmujące się ochroną środowiska krytykowały szybką ekspansję magazynów firmy, co ich zdaniem generuje problemy środowiskowe.

Jak ograniczyć emisje w globalnym transporcie towarów?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button