PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport

Prawdziwy kolos! Oto nowy chiński wodnosamolot turbośmigłowy

W zakresie działań przeciwpożarowych, samolot może zbierać aż 12 ton wody

Potężny chiński wodnosamolot turbośmigłowy wciąż jest w fazie rozwoju, ale produkcja może rozpocząć się już niedługo. Pierwsze wodowanie AVIC AG600 na słonej wodzie miało miejsce już kilka lat temu, a lot trwał nieco ponad pół godziny i był kluczowym etapem dla tego typu maszyny.

Innowacyjny chiński wodnosamolot turbośmigłowy

Chiński wodnosamolot turbośmigłowy AG600, wyprodukowany przez Aviation Industry Corporation of China (AVIC), jest opisywany jako duży, amfibijny samolot z czterema śmigłami. Według Navy Recognition, AVIC AG600 był rozwijany przez pięć lat przed rozpoczęciem produkcji prototypu w sierpniu 2014 roku. Nieco mniej niż dwa lata później, samolot został zaprezentowany. Prezentacja odbyła się z lekkim opóźnieniem, ponieważ zgodnie z informacjami AvWeb, pierwszy lot pierwotnie planowano na 2015 rok.

Jak informuje portal Simple Flying, samolot, który wcześniej nosił nazwę Dragon 600, a następnie TA-600, po raz pierwszy wzbił się w powietrze w grudniu 2017 roku z lotniska w Zhuhai, a jak wspomniano wcześniej, kilka lat później odbyło się jego pierwsze wodowanie na słonej wodzie. Według FlightGlobal w momencie prezentacji maszyny, producent zebrał już 17 zamówień.

Czytaj też: Lotnisko w Pekinie zalane po powodzi! Rozpętał się chaos!

AG600 został opracowany przez AVIC. Firma ta produkuje również m.in. wielozadaniowe myśliwce, wojskowe helikoptery, uzbrojenie powietrzne oraz komercyjne samoloty turbośmigłowe. Jednak AG600 będzie nieco inny, ponieważ jest to pierwszy model dużego cywilnego samolotu wykorzystywanego do zadań specjalnych, opracowany w kraju. Wraz z dużym transportowcem Y-20 i samolotem pasażerskim C919, AG600 stanowi część celów Chin dotyczących niezależnego rozwoju „rodziny dużych samolotów”.

Chiński wodnosamolot turbośmigłowy przeznaczony do misji ratunkowych

Jasno zaznaczając swój charakter amfibijny, AVIC AG600 jest wielozadaniowym samolotem, który będzie zdolny do wykonywania misji gaszenia pożarów lasów, ratownictwa morskiego i innych krytycznych operacji ratunkowych w nagłych wypadkach.

Według Navy Recognition, AVIC AG600 ma długość 36,90 metra i wysokość 12 metrów. Rozpiętość skrzydeł, wynosząca 38,80 metra, jest podobna do Boeinga 737. Jeśli chodzi o pojemność, samolot AG600 może pomieścić 50 pasażerów i przewieźć ich z maksymalną prędkością 500 km/h.

Czytaj też: Deflacyjna spirala w Chinach! Najpierw spadły ceny, teraz spadają płace

Jak informuje portal Simple Flying, w międzyczasie, w zakresie działań przeciwpożarowych, samolot może zbierać aż 12 ton wody, którą może rozprowadzić na obszarze o powierzchni 4000 metrów kwadratowych. Co do jego czterech silników, każda z turbośmigłowych jednostek WJ-6 samolotu wyposażona jest w sześć łopatek.

AG600 ma zasięg około 4500 km, co odpowiada odległości od Seattle do Miami. Pozwala to samolotowi na przelot nad znaczną częścią Chin, umożliwiając szybką reakcję na sytuacje awaryjne. Jednak maszyna ma ograniczenia i może operować tylko w warunkach, gdy wysokość fal morskich nie przekracza dwóch metrów. Samolot jest również znany pod nazwą ’Kunglong’.

Norweski Elfly ujawnił swój elektryczny wodnosamolot NoEmi

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button