PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport

Hawajski przewoźnik przygotowuje się do usługi cargo dla Amazon

Linie Hawaiian Airlines zatrudniły około 160 dodatkowych pilotów do floty frachtowców Airbus

Hawajskie linie Hawaiian Airlines przygotowują się do rozpoczęcia usługi przewozu cargo dla Amazon. W tym miesiącu hawajskie linie odebrały pierwszy z 10 zmienionych na frachtowce samolotów Airbus A330-300. 

Hawaiian Airlines zapewni usługi cargo dla Amazon

Jak przekazał Peter Ingram, dyrektor generalny linii Hawaiian Airlines, podczas telekonferencji dotyczącej wyników finansowych za drugi kwartał, w październiku przewoźnik rozpocznie usługi przewozów cargo dla Amazon. Linie odebrały już pierwszy z 10 frachtowców Airbus A330-300. Jak informuje portal FreightWaves, przez najbliższe miesiące przewoźnik będzie szkolił załogi powietrzne, naziemne i techniczne w obsłudze tego typu samolotu oraz wprowadzał standardowe procedury operacyjne.

Tworzenie infrastruktury i systemów dla oddzielnej usługi frachtu, odseparowanej od operacji pasażerskich, obecnie wpływa negatywnie na wyniki finansowe Hawaiian Airlines, ponieważ frachtowce nie wpłyną znacząco na przychody przed 2024 rokiem – wyjaśnił Ingram.

Czytaj też: Amazon Air wynajmuje dziesięć samolotów Airbus A330-300F

Amazon wynajmuje 10 samolotów Airbus A330-300 od firmy Altavair z siedzibą w Seattle i przekaże je Hawaiian Airlines do obsługi na podstawie 10-letniego kontraktu podpisanego w październiku. Gigant e-commerce zapowiedział, że samoloty te zastąpią starsze samoloty Boeing 767 średniej wielkości, które pochodzą od innego wynajmującego. Kadłuby samolotów zostaną przekształcone z wersji pasażerskich na samoloty cargo przez Elbe Flugzeugwerke GmbH, spółkę joint venture Airbusa z singapurską ST Engineering.

Jak dodaje FreightWaves, pierwszy samolot, dostarczony w barwach logo Prime Air Amazon, ma mniej niż 5 lat i nigdy nie został użyty w ruchu pasażerskim przez żadnego przewoźnika, ponieważ linie Hong Kong Airlines ostatecznie go nie przyjęły. Wcześniej, kierownictwo Hawaiian Airlines planowało uruchomienie usługi cargo dla Amazon w czwartym kwartale, ale październikowy termin jest bardziej konkretny. Altavair i EFW mają dostarczyć drugi przekształcony frachtowiec A330 do końca roku, a resztę floty w 2024 roku. Amazon zapowiedział, że samoloty będą przewozić paczki w ramach sieci lotniczej na terenie kontynentalnych Stanów Zjednoczonych, co pomoże zaspokoić oczekiwania klientów dotyczące dostaw na następny dzień i w ciągu dwóch dni.

Inwestycje w kadrę

Linie Hawaiian Airlines zatrudniły około 160 dodatkowych pilotów do floty frachtowców Airbus. Jak informuje FreightWaves, obecnie firma ma o około 25% więcej pilotów niż na koniec 2019 roku, w tym pilotów dla pierwszych samolotów Boeing 787-9 Dreamliner, które spółka planuje wprowadzić do eksploatacji w styczniu.

Większa liczba pilotów w szkoleniu oraz nowa umowa zbiorowa, która zwiększa wynagrodzenie pilotów o 33% w ciągu czterech lat, wpłynie na wzrost kosztów w trzecim kwartale o 4,5 punktu procentowego – powiedziała dyrektor finansowa Shannon Okinaka.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Hawaiian Airlines poinformowały, że przychody z przewozu towarów w lukach ich samolotów pasażerskich spadły niemal o 30% w drugim kwartale w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku. Jak dodaje FreightWaves, ta liczba jest zbliżona do konkurencji w obliczu długotrwałego spadku zapotrzebowania na przewóz towarów, co spowodowało obniżenie stawek frachtowych o niemal 50% rok do roku.

Samolot Hawaiian Airlines wpadł w turbulencje. Ranne jest dziecko

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button