PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport
Gorące newsy

Samolot Hawaiian Airlines wpadł w turbulencje. Ranne jest dziecko

Najmłodsza z poszkodowanych osób to zaledwie 14-miesięczne dziecko

Co najmniej 35 osób odniosło obrażenia po tym, jak samolot Hawaiian Airlines lecący do Honolulu wpadł w silne turbulencje na pół godziny przed lądowaniem. Część z pasażerów zabrało pogotowie. Przewoźnik z Hawajów poinformował, że monitoruje sytuację. Najmłodsza z poszkodowanych osób to zaledwie 14-miesięczne dziecko.

Maszyna Hawaiian Airlines wpadła w turbulencje

Samolot Hawaiian Airlines lecący z Phoenix do Honolulu wpadł w silne turbulencje około 30 minut przed lądowaniem. Według doniesień, co najmniej 35 osób odniosło obrażenia i zostało opatrzonych przez ratowników po wylądowaniu samolotu. Rany u części z nich były na tyle poważne, że musieli trafić do szpitala. Obrażenia, jakich doznali poszkodowani pasażerowie, to między innymi poważny uraz głowy, rany, stłuczenia i utrata przytomności. Najmłodsza z osób, które musiały zostać przewiezione na pogotowie, to zaledwie 14-miesięczne dziecko.

Według linii lotniczych, samolot przewoził 278 pasażerów i 10 członków załogi. Do incydentu doszło pod koniec długiego lotu, około pół godziny przed lądowaniem. Samolot wylądował w Honolulu nieco przed 11:00 czasu lokalnego. Według jednej z pasażerek, jej matka właśnie zajęła miejsce, gdy samolot wpadł w turbulencje. Nie zdążyła zapiąć pasów i została wyrzucona w górę, uderzając w sufit samolotu. Zdjęcia i filmy krążące w mediach społecznościowych pokazują zniszczenia kabiny i maski tlenowe.

Czytaj też: Dlaczego samoloty nie przewożą spadochronów dla pasażerów?

Turbulencje niestety nie są rzadkością

Lot HA35 Hawaiian Airlines jest codziennym regularnym sześciogodzinnym połączeniem pomiędzy Phoenix (PHX) a Honolulu (HNL). Przewoźnik rozmieszcza na tej trasie swoje samoloty Airbus A330, a w niedzielę połączenie obsługiwał samolot o rejestracji N393HA. Maszyna ma 9,5 roku i została dostarczona Hawajczykom w czerwcu 2013 roku. Według stanu na wrzesień 2022 roku, N393HA ma za sobą ponad 36 000 godzin lotu w 5 831 cyklach.

Chociaż samoloty są zaprojektowane tak, aby wytrzymać turbulencje, ciężkie przypadki mogą być traumatyczne dla pasażerów. Gwałtowne zmiany wysokości i postawy samolotu mogą być niebezpieczne dla każdego niezapiętego pasażera, co zresztą potwierdza ostatni incydent. Istnieją różne rodzaje turbulencji, takie jak turbulencja czystego nieba, która występuje w bezchmurnych regionach, powodując gwałtowne wstrząsy samolotu. Jest też turbulencja konwekcyjna, która występuje przy wznoszącym się słupie ciepłego powietrza. Z kolei turbulencja wirowa występuje, gdy samolot podąża za innym samolotem lub przecina jego trasę lotu. Ostatnimi są turbulencje mechaniczne, które występują na niskich wysokościach i są często wynikiem nieregularnego ukształtowania terenu i obiektów stworzonych przez człowieka.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Nowy Airbus A330neo uszkodzony! Samolot uderzył w budynek

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button