
Co najmniej 35 osób odniosło obrażenia po tym, jak samolot Hawaiian Airlines lecący do Honolulu wpadł w silne turbulencje na pół godziny przed lądowaniem. Część z pasażerów zabrało pogotowie. Przewoźnik z Hawajów poinformował, że monitoruje sytuację. Najmłodsza z poszkodowanych osób to zaledwie 14-miesięczne dziecko.
Maszyna Hawaiian Airlines wpadła w turbulencje
Samolot Hawaiian Airlines lecący z Phoenix do Honolulu wpadł w silne turbulencje około 30 minut przed lądowaniem. Według doniesień, co najmniej 35 osób odniosło obrażenia i zostało opatrzonych przez ratowników po wylądowaniu samolotu. Rany u części z nich były na tyle poważne, że musieli trafić do szpitala. Obrażenia, jakich doznali poszkodowani pasażerowie, to między innymi poważny uraz głowy, rany, stłuczenia i utrata przytomności. Najmłodsza z osób, które musiały zostać przewiezione na pogotowie, to zaledwie 14-miesięczne dziecko.
Według linii lotniczych, samolot przewoził 278 pasażerów i 10 członków załogi. Do incydentu doszło pod koniec długiego lotu, około pół godziny przed lądowaniem. Samolot wylądował w Honolulu nieco przed 11:00 czasu lokalnego. Według jednej z pasażerek, jej matka właśnie zajęła miejsce, gdy samolot wpadł w turbulencje. Nie zdążyła zapiąć pasów i została wyrzucona w górę, uderzając w sufit samolotu. Zdjęcia i filmy krążące w mediach społecznościowych pokazują zniszczenia kabiny i maski tlenowe.
CNN: At least 36 people on a Hawaiian Airlines flight injured, with 20 taken to emergency rooms, after their plane encountered “severe turbulence” on a flight from Phoenix to Honolulu. pic.twitter.com/4dvUPyH6tU
— shon gables (@shongables) December 19, 2022
#hawaiianairlines #turbulence pic.twitter.com/rAPmXxZmWV
— Star ⭐👽👽👽 (@Star220110) December 19, 2022
Czytaj też: Dlaczego samoloty nie przewożą spadochronów dla pasażerów?
Turbulencje niestety nie są rzadkością
Lot HA35 Hawaiian Airlines jest codziennym regularnym sześciogodzinnym połączeniem pomiędzy Phoenix (PHX) a Honolulu (HNL). Przewoźnik rozmieszcza na tej trasie swoje samoloty Airbus A330, a w niedzielę połączenie obsługiwał samolot o rejestracji N393HA. Maszyna ma 9,5 roku i została dostarczona Hawajczykom w czerwcu 2013 roku. Według stanu na wrzesień 2022 roku, N393HA ma za sobą ponad 36 000 godzin lotu w 5 831 cyklach.
36 passengers were injured, 11 seriously, when a 2013 built Hawaiian Airlines Airbus A330-200 aircraft (N393HA) hit severe inflight turbulence during a Flight HA35 from Phoenix (PHX) to Honolulu (HNL) on 18th December.
📹AP / Jazmin Bitanga#airlines #aircraft #safety #flight pic.twitter.com/Ei15dvuugd
— FL360aero (@fl360aero) December 19, 2022
Hawaiian Airlines’a ait içinde 288 kişinin bulunduğu Airbus A330 tipi uçakta türbülans sonrası 11’i ciddi olmak üzere 36 kişi yaralandı. pic.twitter.com/PpxYNfwgLJ
— HavaSosyalMedya® (@HavaSosyalMedya) December 19, 2022
Chociaż samoloty są zaprojektowane tak, aby wytrzymać turbulencje, ciężkie przypadki mogą być traumatyczne dla pasażerów. Gwałtowne zmiany wysokości i postawy samolotu mogą być niebezpieczne dla każdego niezapiętego pasażera, co zresztą potwierdza ostatni incydent. Istnieją różne rodzaje turbulencji, takie jak turbulencja czystego nieba, która występuje w bezchmurnych regionach, powodując gwałtowne wstrząsy samolotu. Jest też turbulencja konwekcyjna, która występuje przy wznoszącym się słupie ciepłego powietrza. Z kolei turbulencja wirowa występuje, gdy samolot podąża za innym samolotem lub przecina jego trasę lotu. Ostatnimi są turbulencje mechaniczne, które występują na niskich wysokościach i są często wynikiem nieregularnego ukształtowania terenu i obiektów stworzonych przez człowieka.
Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo
Znajdziesz nas w Google News