KolejowyTransport

Brakuje wagonów? A po co je kupować skoro można wynająć?

Flota wagonów towarowych w Polsce jest dość przestarzała i wymaga modernizacji lub wymiany

Firma MW Trade rozwija swoją nową główną działalność, jaką jest wynajem wagonów towarowych w ramach modelu ROSCO (Rolling Stock Company). Spółka zależna, MW Rail, odpowiedzialna za rozwój tego segmentu, po nabyciu pierwszej puli wagonów typu Eaos, planuje podpisanie inauguracyjnej umowy leasingowej na austriackim rynku. 

Wynajem wagonów towarowych zamiast kupna

MW Rail oferuje wynajem uniwersalnych wagonów towarowych, dążąc do osiągnięcia rentowności poprzez zwiększenie liczby posiadanych wagonów. Plany rozwoju firmy obejmują szybkie rozszerzenie floty. Doświadczenie spółki MW Trade daje gwarancję stabilnego rozwoju MW Rail, co umożliwia łatwiejsze pozyskiwanie środków finansujących działalność.

Uwzględniając sprzyjające warunki rynkowe chcemy za pomocą MW Rail stworzyć znaczący „pool taborowy” i skutecznie zbudować pozycję na rynku polskim i środkowej Europy. Mamy bardzo ambitne plany rozwoju tego segmentu. Już teraz nasza spółka zależna jest bliska sfinalizowania pierwszej znaczącej umowy na rynku austriackim. Kluczem do sukcesu jest oparcie się na doświadczeniu i wiedzy MW Trade, zespole ekspertów z rynku kolejowego, optymalizacji kosztowej oraz dobrej komunikacji z otoczeniem branżowym – powiedział Rafał Wasilewski z MW Trade SA.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

MW Rail korzysta z korzystnej sytuacji na rynku wagonów towarowych w Polsce i Europie. Polski rynek taboru cechuje się długotrwałym nastawieniem na przewóz ładunków masowych, co przyczyniło się do masowego zakupu wagonów uniwersalnych. Strukturalnie, prawie 70% ogólnokrajowej floty wagonów transportowych to właśnie wagony uniwersalne, wykorzystywane do przewozu materiałów sypkich, takich jak kruszywo, drewno, węgiel czy nawet zboża.

Polska flota do wymiany

Flota wagonów towarowych w Polsce jest dość przestarzała i wymaga modernizacji lub wymiany. Jedynie około 30% wagonów można uznać za mieszczące się w przewidzianej maksymalnej eksploatacji producenta, czyli do 30 lat. Na polskim rynku ponad dwie trzecie wagonów ma 30 lat i więcej. Pomimo oszacowanej żywotności konstrukcyjnej, brak przepisów wykluczających wagony ze względu na wiek dodatkowo ogranicza chęć wymiany starszych pojazdów.

Czytaj też: Bunt maszyn? Wagon RegioJet odczepił się i sam przejechał przez Pragę

Przez wiele lat wśród firm zauważalna była ograniczona zdolność bezpośrednich zakupów nowych wagonów, głównie ze względu na wysokie koszty takiej inwestycji. To wyzwania, szczególnie w kontekście konieczności wymiany starzejącego się taboru i dostosowania jego struktury do zmieniających się potrzeb na rynku. Odpowiedzią na ten problem może być wynajem wagonów towarowych, a nie ich kupno.

Ze względu na strukturę przewożonych ładunków, w której dominują ładunki masowe, wagony uniwersalne są podstawowym typem wagonów wykorzystywanych w kolejowych przewozach towarowych. Właściwe utrzymanie stanu technicznego wymaga odpowiednich i stałych nakładów. Wagony tego typu charakteryzują się stosunkowo prostą konstrukcją, dzięki której po generalnej naprawie praktycznie odzyskują one właściwości taboru nowego. Dlatego przy dobrej eksploatacji wagonów wiek ma mniejsze znaczenie. Zatem jednym z naszych celów jest utrzymanie dobrego stanu technicznego floty wagonów za pomocą odpowiedniego zaplecza technicznego we współpracy z partnerem posiadającym certyfikat ECM, a docelowo własnego po przekroczeniu posiadania kilku tysięcy sztuk wagonów – powiedział Piotr Wasilewski, prezes zarządu MW Rail SA.

W Europie wcale nie lepiej

Mimo że rynek europejski cechuje się większą różnorodnością rodzajów wagonów, pod względem wieku sytuacja jest zbliżona do krajowego rynku. Ponad 70% wagonów w Europie ma ponad 30 lat eksploatacji. Ponadto obserwowany jest znaczny deficyt wagonów towarowych, co wynika także z ograniczonego wsparcia finansowego ze strony UE dla zakupu wagonów towarowych w porównaniu do pojazdów osobowych.

Być może w najbliższej przyszłości skala finansowania UE ulegnie pozytywnej zmianie, gdyż zgodnie z zieloną transformacją UE transport kolejowy jest taksonomicznym transportem. Już teraz następuje stopniowe przeniesienie ładunków z transportu samochodowego na kolejowy ze względu na redukcję CO2. Transport kolejowy jest wydolniejszy tonażowo i znacznie bardziej ekologiczny. Pozytywnie patrzymy w najbliższą przyszłość i rozwój naszego biznesu – zakończył Piotr Wasilewski.

Kolejne wagony COMBO dla Intercity. Tylko najpierw modernizacja

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button