PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Bunt maszyn? Wagon RegioJet odczepił się i sam przejechał przez Pragę

RegioJet posiada w Malešicach nową bazę dla swoich pociągów

Niezabezpieczony wagon firmy RegioJet samoczynnie opuścił stację w Malešicach i sam przejechał ponad siedem kilometrów. Inspekcja Kolejowa prowadzi śledztwo w sprawie tego niecodziennego zdarzenia. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Wagon RegioJet przejechał w nocy przez miasto

Niezabezpieczony wagon RegioJet ruszył krótko po północy ze stacji Praga-Malešice i kontynuował podróż po głównej trasie. Po rozpoczęciu ruchu wagon przejechał przez stację Praga-Libeň i zatrzymał się dopiero na stacji Praga-Vysočany. Oznacza to, że pokonał odległość ponad siedmiu kilometrów. Według rzecznika Inspekcji Kolejowej, Martina Drápala, w wyniku tego niezwykłego zdarzenia nikt nie został ranny.

Przyczyny i okoliczności tego zdarzenia są obecnie badane przez dwóch inspektorów Inspekcji Kolejowej, którzy rozpoczęli własne dochodzenie w sprawie tego dziwnego zdarzenia – dodał rzecznik.

RegioJet posiada w Malešicach nową bazę dla swoich pociągów. Firma przeniosła się tam z praskiego dworca Smíchov. Drápal nie precyzuje, czy chodziło o wagon tej firmy, jednak opublikowane przez inspekcję zdjęcia przedstawiają żółty wagon właśnie tego przewoźnika.

Potwierdzam, że w nocy doszło do wyjątkowego zdarzenia na stacji Praga-Malešice. Natychmiast rozpoczęliśmy współpracę z Inspekcją Kolejową, która na miejscu przeprowadziła wszystkie niezbędne czynności – powiedziała rzeczniczka RegioJet, Alexandra Janoušek Kostřicová, w odpowiedzi na pytanie portalu Zdopravy.

Czytaj też: O krok od tragedii. Dwa pociągi PKP Intercity znalazły się na tym samym torze

Według niej jedną z możliwych przyczyn może być błąd ludzki.

W tej chwili trwa śledztwo Inspekcji Kolejowej, i do jego zakończenia nie będziemy spekulować na temat możliwych przyczyn. Wspomniany wagon przewoźnika RegioJet po przeglądzie technicznym został przetransportowany z powrotem do stacji Malešice – dodała rzeczniczka.

Od 10 grudnia cała technologia manewrowa RegioJetu działa właśnie na stacji kolejowej Praga-Malešice, gdzie przewoźnik wynajął przestrzeń od Česká pošta. Na stacji Smíchově pozostaje zdeponowanych kilka wagonów, które stopniowo są przewożone.

Technologia manewrowa na kolei

Technologia manewrowa w transporcie kolejowym stanowi kluczowy element efektywnego i bezpiecznego przemieszczania wagonów na stacjach, rampach oraz w obrębie zakładów przemysłowych. Jej głównym celem jest umożliwienie precyzyjnego sterowania ruchem kolejowym, minimalizując jednocześnie ryzyko wypadków oraz zwiększając wydajność operacyjną. Współczesne systemy technologii manewrowej opierają się na zaawansowanych rozwiązaniach informatycznych, sensorach oraz automatyzacji. Jednym z kluczowych elementów są inteligentne systemy sterowania, które pozwalają na zdalne kierowanie ruchem wagonów. Operatorzy korzystają z zaawansowanych paneli kontrolnych, umożliwiających monitorowanie położenia każdego wagonu, a także precyzyjne określenie trasy, którą mają podążać.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Technologia manewrowa obejmuje również zastosowanie różnorodnych czujników, takich jak kamery, radary czy czujniki odległości. Te urządzenia umożliwiają bieżącą analizę otoczenia oraz wykrywanie ewentualnych przeszkód czy zagrożeń na torach. Dzięki temu systemy te są w stanie szybko reagować na zmienne warunki i dostosowywać trasę wagonów w czasie rzeczywistym. Automatyzacja odgrywa istotną rolę w technologii manewrowej, eliminując błędy ludzkie oraz zwiększając precyzję operacji.

Wagon może być zdalnie sterowany przez system komputerowy, co pozwala na skomplikowane manewry, w tym łączenie i rozłączanie wagonów, bez konieczności bezpośredniego udziału operatora. Wynikiem zastosowania nowoczesnych technologii manewrowych jest zwiększenie efektywności logistycznej, skrócenie czasu przemieszczania się wagonów oraz redukcja ryzyka wypadków. Systemy te wpisują się w ogólny trend rozwoju inteligentnych rozwiązań w transporcie, przyczyniając się do bardziej zrównoważonego i nowoczesnego funkcjonowania branży kolejowej.

Intercity zapowiada kupno Newagów. Tydzień po aferze…

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button