PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynku

Grupa ORLEN sprzedała 8423 cysterny LNG. To rekord

W 2023 roku Grupa ORLEN załadowała w terminalu w Świnoujściu 8423 cysterny LNG o łącznym wolumenie ponad 149,5 tys. ton. Oznacza to roczny wzrost na poziomie niemal 60 proc. Jak informuje koncern, nigdy wcześniej sprzedaż nie zwiększała się w tak szybkim tempie.

LNG małej skali

LNG sprowadzane przez ORLEN do Polski jest w większości regazyfikowane i wprowadzane do ogólnopolskiej sieci przesyłowej i dystrybucyjnej. Wzrasta również liczba dostaw do odbiorców, przyjmujących gaz w postaci skroplonej. Kupnem LNG małej skali zainteresowani są zarówno klienci przemysłowi różnych branż, jak i odbiorcy indywidualni przyłączeni do wyspowych systemów gazowych. Systemy te charakteryzują się brakiem połączenia z siecią ogólnopolską. Z tego powodu gaz jest dostarczany tam w formie LNG, a następnie regazyfikowany w lokalnych stacjach regazyfikacyjnych. LNG wykorzystuje się również w lokalizacjach, w których popyt na gaz jest większy od możliwości dostaw z wykorzystaniem istniejących gazociągów.

Zobacz także: Gazowce „Święta Barbara” i „Ignacy Łukasiewicz” dołączą do floty Grupy ORLEN

Sprzedano 8423 cysterny LNG

Głównym punktem sprzedaży LNG przez Grupę ORLEN jest Terminal w Świnoujściu, do którego zawijają statki przewożące skroplony gaz ziemny sprowadzony przez Spółkę m.in. z USA, Kataru czy Norwegii. Ubiegły rok Grupa ORLEN zamknęła, bijąc rekordy, jeżeli chodzi o tempo i wielkość sprzedaży LNG małej skali. W 2023 roku wyekspediowano 8423 cysterny. Dla porównania dwa lata temu liczba ta wyniosła 5357, czyli była o niemal 40 proc. mniejsza. Przy czym nie można wykluczyć, że ten rok będzie dla koncernu jeszcze lepszy. Liczba cystern z LNG od Grupy ORLEN, które wyjechały z terminala do 28 stycznia, już jest większa o ponad 112 proc. niż przez cały styczeń 2023 roku.

Jak zaznacza Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN, w 2023 r. liczba autocystern załadowanych w terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego skroplonym gazem ziemnym sprowadzonym do Polski przez Grupę ORLEN wzrosła o prawie 60 proc. To o ponad 3000 cystern więcej niż w 2022 roku. Spółka stale pracuje nad zwiększeniem atrakcyjności oferty handlowej i optymalizacją logistyki, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na LNG małej skali ze strony zarówno klientów przemysłowych, jak i komunalnych. Jednak przede wszystkim dynamiczny rozwój tego rynku nie byłby możliwy bez dywersyfikacji dostaw i silnej pozycji koncernu na międzynarodowym rynku gazu. Dzięki temu Grupa ORLEN jest w stanie zapewnić swoim klientom pewne dostawy surowca najwyższej jakości.

Zobacz także: Terminal w Świnoujściu odebrał rekordowe 4,66 mln ton LNG!

Gaz ziemny jest potrzebny do transformacji polskiej gospodarki

Oprócz terminalu w Świnoujściu Grupa ORLEN prowadzi sprzedaż gazu skroplonego również z zakładów w Grodzisku Wielkopolskim i Odolanowie, a także ze stacji przeładunku LNG w Kłajpedzie na Litwie, której jest wyłącznym użytkownikiem od kwietnia 2020 r. Całkowity wolumen sprzedaży LNG małej skali przez ORLEN, uwzględniający wszystkie wymienione punkty załadunku, wyniósł w ubiegłym roku prawie 200 tys. ton. Rozwój rynku LNG małej skali wspiera transformację polskiej gospodarki, w której gaz ziemny odgrywa ważną rolę, zapewniając potrzebne ilości energii. Wykorzystany do celów grzewczych i technologicznych gaz ziemny oznacza niższe, w porównaniu z paliwami stałymi, emisje dwutlenku węgla oraz związków wywołujących zjawisko smogu.

Materiał powstał przy współpracy z ORLEN.

Nowa transakcja Grupy ORLEN. Zasoby wydobywalne gazu w Norwegii znowu wzrosną

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button