MorskiTransport
Gorące newsy

Do Japonii zawinął pierwszy kontenerowiec napędzany LNG 

Grupa CMA CGM posiada już flotę 32 statków "przystosowanych do pracy na biometanie i e-metanie"

CMA CGM Liberty, kontenerowiec napędzany skroplonym gazem LNG, który zawinął do portu Honmoku D4 w Yokohamie, był pierwszym tego typu statkiem, który kiedykolwiek zacumował u wybrzeży Japonii. Osiągając 15 000 TEU, statek ten zalicza się również do największych jednostek, które zawijają do japońskich portów.

Pierwszy kontenerowiec napędzany LNG w Japonii

Kontenerowiec CMA CGM Liberty, napędzany skroplonym gazem ziemnym LNG, jest jednym z trzech statków gotowych do przekształcenia na e-metan, które Grupa przygotowała dla cotygodniowej linii obsługującej trasę między Azją a Ameryką Południowo-Środkową (ACSA1). W skład floty ACSA1 wchodzi łącznie 12 jednostek o pojemności od 12 000 do 15 000 TEU, które regularnie obsługują trasę transpacyficzną. Jak informuje portal Marine Link, obecnie te dwupaliwowe statki zasilane gazem są eksploatowane z użyciem LNG, co pozwala uniknąć do 99% emisji dwutlenku siarki, 92% tlenków azotu i 91% pyłów.

Usługa ACSA1 to wybór preferowany przez japońskich importerów świeżych owoców z Ameryki Środkowej i Południowej. Wprowadzenie statków zasilanych gazem LNG na trasie w Yokohamie zyska pozytywny odzew wśród wielu przewoźników, którzy wybrali czystą energię LNG od CMA CGM, aby zmniejszyć ślad środowiskowy swoich przesyłek – powiedział Hideki Uchida, Prezes CMA CGM Japan.

Czytaj też: Evergreen, CMA CGM i Maersk kupili kontenerowce za 5 miliardów

Silniki statków są już zdolne do użytkowania BioLNG (czyli skroplonego biometanu), a same jednostki są również technicznie przygotowane do potencjalnego późniejszego użytkowania e-metanu (czyli syntetycznego metanu) jako źródła paliwa o neutralnym bilansie węglowym.

Dekarbonizacja żeglugi

W ramach zobowiązania do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku, Grupa CMA CGM posiada już flotę 32 statków „przystosowanych do pracy na biometanie i e-metanie”. Do 2027 roku liczba ta wzrośnie do 77, a do tego czasu zostanie także wprowadzonych 24 statków zasilanych biometanolem, gotowych do przekształcenia na e-metanol. Jak informuje portal Marine Link, przybycie statku CMA CGM Liberty oraz innych statków z tej serii nastąpiło w momencie, gdy port w Yokohamie rozwija swoją infrastrukturę bunkrowania LNG w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w żegludze.

Czytaj też: Wstrzymanie dotacji do paliw kopalnych może ograniczyć globalne emisje o 10%

W październiku Grupa CMA CGM oraz Międzynarodowa Portowa Korporacja Yokohamy Kawasaki podpisały Umowę Rezerwacji na terminal Honmoku Futo D5 w Porcie Yokohama. Do października 2026 roku bieżące operacje kontenerowe w terminalu D4 zostaną przeniesione do nowego terminala D5, który będzie większy i bardziej zrównoważony dla środowiska. Terminal będzie wyposażony w infrastrukturę umożliwiającą prawie zerową emisję, w tym dźwigi o napędzie elektrycznym, system cold ironing oraz instalacje do bunkrowania LNG.

Port Yokohama stale promuje większe jednostki kontenerowe i dostosowuje się do zwiększającego się ruchu towarowego, aby wzmocnić swoją konkurencyjność jako międzynarodowy strategiczny port kontenerowy, a także wspiera przyjazne dla środowiska statki. W przyszłości możemy spodziewać się więcej wizyt ultra-wielkich jednostek kontenerowych zasilanych ekologicznymi paliwami, takimi jak LNG – powiedział Shinya Hitomi, Prezes i CEO Międzynarodowej Portowej Korporacji Yokohamy Kawasaki.

Pierwszy kontenerowiec na amoniak. Oto CMA CGM Masai Mara

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button