MorskiTransport

Evergreen, CMA CGM i Maersk kupili kontenerowce za 5 miliardów

Z całej trójki Evergreen jest największym inwestorem, z zamówieniem dwudziestu czterech kontenerowców

Rynek przewozu kontenerów tętni życiem. Giganci branży – Maersk, Evergreen i CMA CGM – złożyli bowiem zamówienia na 44 kontenerowce o wartości ponad 5 miliardów dolarów.

Evergreen, CMA CGM i Maersk zamawiają nowe kontenerowce

Z całej trójki Evergreen jest największym inwestorem, z zamówieniem dwudziestu czterech kontenerowców o pojemności 16 000 TEU. Według Intermodal, zamówienie zostało podzielone między koreańską firmę Samsung Heavy Industries oraz japońską stocznię Nihon, a dostawy statków planowane są między 2026 a 2027 rokiem. Mówi się, że tajwańska firma transportowa zapłaci około 4 miliardy dolarów za nowe jednostki. Po zapytaniu o potwierdzenie, Evergreen odmówił komentarza w tej sprawie.

Jak informuje portal Offshore Energy, w przeciwieństwie do konkurenta, Maersk bardzo chętnie dzieli się informacjami na temat zamówień na nowe kontenerowce. Firma ogłosiła w ubiegłym tygodniu, że zamówiła sześć średniej wielkości statków kontenerowych od Yangzijiang Shipbuilding Group. Przewoźnik poinformował, że wszystkie sześć jednostek o pojemności 9 000 TEU będzie miało silniki dwupaliwowe, zdolne do pracy na zielonym metanolu. Dostawy statków mają być realizowane w latach 2026 i 2027. Według Intermodal, Maersk ma opcje na cztery dodatkowe jednostki tej samej wielkości na podstawie warunków umowy. Wartość zamówienia wynosi około 1,4 miliarda dolarów.

Czytaj też: Maersk zamawia kolejne kontenerowce napędzane metanolem

Należy zauważyć, że podczas gdy Evergreen i Maersk zdecydowały się na jednostki zasilane metanolem, CMA CGM nadal pozostaje wierne skroplonemu gazowi ziemnemu (LNG). Jak informuje portal Offshore Energy, francuska firma żeglugowa złożyła zamówienie l na dziesięć kontenerowców o pojemności 24 000 TEU w chińskiej stoczni Jiangsu Yangzijiang. Jednostki zostaną dostarczone w 2026 roku i będą napędzane dwupaliwowo, przy użyciu LNG.

Emisje w transporcie morskim

Transport morski odgrywa kluczową rolę w globalnej gospodarce, ale również generuje znaczne emisje gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza. W związku z tym, dążenie do ograniczenia tych emisji stało się ważnym wyzwaniem dla przemysłu żeglugowego. Inicjatywy podejmowane w celu zwiększenia efektywności paliwowej i wprowadzenia bardziej ekologicznych rozwiązań mają na celu stworzenie bardziej zrównoważonej przyszłości dla transportu morskiego.

Czytaj też: Wstrzymanie dotacji do paliw kopalnych może ograniczyć globalne emisje o 10%

Jednym z kluczowych kroków podejmowanych w celu ograniczenia emisji w żegludze morskiej jest zastępowanie tradycyjnych paliw kopalnych alternatywnymi, bardziej ekologicznymi źródłami energii, w tym LNG czy biometanolem. W ostatnich latach widoczny jest również rozwój technologii związanych z zastosowaniem energii słonecznej i wiatrowej w żegludze morskiej. Instalacja paneli słonecznych na pokładach statków i wykorzystanie żagli na zasadzie hybrydowej, które wspomagają napęd główny, mogą pomóc w ograniczeniu zużycia tradycyjnych paliw i emisji gazów cieplarnianych.

Jak ograniczyć emisje w globalnym transporcie towarów?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button