PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Litewski LTG Cargo kupi swoje pierwsze lokomotywy elektryczne

Liczba zamawianych lokomotyw zostanie ustalona po negocjacjach z potencjalnymi dostawcami

Przewoźnik towarowy LTG Cargo ogłosił, że zamierza zakupić swoje pierwsze lokomotywy elektryczne o wartości 100 mln euro. W ramach zamówienia przewoźnik uzyska części zamienne oraz co najmniej trzy lata serwisowania.

LTG Cargo kupuje pierwsze lokomotywy elektryczne

LTC Cargo wykorzysta lokomotywy elektryczne do ciągnięcia wagonów towarowych o masie do 5 700 ton na głównej linii o długości 376 km między Wilnem a portem Kłajpedy, która zostanie zelektryfikowana na napięcie 25 kV i częstotliwość 50 Hz.

Czytaj też: LTG Cargo Polska wzmacnia flotę z pomocą wagonów Ermewy

Według LTG Cargo liczba zamawianych lokomotyw zostanie ustalona po negocjacjach z potencjalnymi dostawcami. Pierwsze lokomotywy mogą wejść do służby w 2027 roku, a umowa ramowa umożliwi zamówienie kolejnych w przyszłości. Jak informuje Railway Gazette, w ramach zamówienia przewoźnik uzyska części zamienne oraz co najmniej trzy lata serwisowania.

Staramy się osiągnąć wszechstronną integrację z Zachodem i wzmocnienie usług dla klientów w kraju, dlatego koncentrujemy się zarówno na efektywności operacyjnej, jak i tworzeniu zrównoważonych łańcuchów logistycznych. Transport towarów koleją jest jednym z najbardziej zrównoważonych rozwiązań logistycznych, a dzięki wprowadzeniu elektrycznych lokomotyw będziemy mogli przewozić ładunki w sposób całkowicie ekologiczny. Ponadto, elektryczne lokomotywy wyróżniają się niezwykle efektywnym działaniem – powiedziała dyrektor generalna Eglė Šimė.

Emisje w transporcie kolejowym

Transport kolejowy odgrywa istotną rolę w globalnej infrastrukturze transportowej, ale jednocześnie generuje duże emisje gazów cieplarnianych. Jednym ze sposobów na ograniczenie negatywnego wpływu tego sektora na środowisko jest zastosowanie elektrycznych lokomotyw. Te innowacyjne pojazdy, zasilane energią elektryczną, oferują efektywną i ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych lokomotyw spalinowych.

Wiele krajów już wprowadza elektryczne lokomotywy do swoich systemów kolejowych. Inwestycje w ten rodzaj taboru są kluczowe dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wspieranie i promowanie technologii elektrycznych w transporcie kolejowym stanowi krok w kierunku bardziej ekologicznej przyszłości dla sektora transportu.

Czytaj też: Gazowiec „Grażyna Gęsicka” wraz z 65 tys. ton LNG zawitał do Świnoujścia

LTG Cargo Ukraine wznawia działalność i oferuje połączenia przez Polskę

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button