DrogowyTransport

Metro dodaje do floty elektryczne pojazdy chłodnicze Volta Zero

Pierwszy pojazd testowy Volta Zero o wadze 16 ton zostanie wprowadzony do użytku od sierpnia w magazynie w Neuss

Od sierpnia z magazynu niemieckiej firmy Metro w Neuss wyruszą w pełni elektryczne pojazdy chłodnicze Volta Zero. Metro Deutschland już planuje miejsca dostaw dla kolejnych pojazdów, które zostaną dostarczone w późniejszym czasie.

Metro wykorzysta pojazdy chłodnicze Volta Zero

Metro Deutschland we współpracy z Volta Trucks wzbogaci swoją istniejącą flotę dostaw o 16-tonowy, elektryczny samochód ciężarowy „Volta Zero” z dwukomorowym nadwoziem chłodniczym. Jak informuje portal Logistik Heute, stopniowo od sierpnia, w pierwszej kolejności w Nadrenii Północnej-Westfalii, a w przyszłości także w Bawarii i Berlinie, do Metro będą wprowadzane kolejne pojazdy chłodnicze Volta Zero. Poprzez wprowadzenie pojazdów elektrycznych, Metro Deutschland planuje zrównoważony rozwój swojej floty dostawczej.

Cieszę się bardzo, że Metro Deutschland wybrało Volta Trucks i zamierza włączyć nasz elektryczny pojazd Volta Zero do swojej miejskiej floty dostaw. Razem będziemy podążać ścieżką dekarbonizacji – stwierdził Essa Al-Saleh, CEO Volta Trucks, dla którego podpisanie umowy było ważnym pierwszym krokiem w kierunku udanej współpracy z Metro.

Pierwszy pojazd testowy Volta Zero o wadze 16 ton zostanie wprowadzony do użytku od sierpnia w magazynie Metro w Neuss. W czwartym kwartale tego roku w użyciu powinny być już wszystkie pięć pojazdów dla Metro Deutschland.

Volta Zero, wyposażony w system dwóch komór, zapewnia skuteczne chłodzenie produktów oraz oferuje zwrotność i bezpieczne wrażenia z jazdy, zwłaszcza w ruchu miejskim. Duża powierzchnia załadunkowa ułatwia dostarczanie produktów naszym dużym klientom w branży gastronomicznej – podkreślił Frank Jäniche, Dyrektor Sprzedaży w Metro Deutschland.

Jak informuje portal Logistik Heute, zamiast tradycyjnej kabiny kierowcy, Volta Zero oferuje niskopodłogową kabinę, która zapewnia kierowcy lepszą widoczność i zmniejsza ryzyko kolizji. Ponadto, ciężarówka ma zasięg wynoszący do 200 kilometrów, a według informacji producenta, pojemność baterii Volta Zero może być dostosowana do przyszłych potrzeb Metro Deutschland, w zależności od wymagań.

Metro Deutschland / Volta Trucks

Czytaj też: Volta Trucks przyspiesza dostawy swoich elektryków do Szwecji

Wreszcie ruszyła seryjna produkcja

Zaledwie dwa miesiące temu Volta Trucks potwierdziła rozpoczęcie produkcji seryjnej całkowicie elektrycznej ciężarówki Volta Zero o ładowności 16 ton. Początkowa partia pojazdów zostanie wykorzystana do programu testów Volta Zero Driving Experience, w ramach którego floty transportowe będą mogły na dłuższy czas wypożyczyć ciężarówki, aby zrozumieć, jak model średniej wielkości elektrycznej ciężarówki będzie pasował do ich operacji. Po rozpoczęciu produkcji produkowane pojazdy będą poddawane rygorystycznej i szczegółowej kontroli jakości oraz testom, a pierwsze zamówione przez klientów ciężarówki powinny zostać dostarczone w III kwartale 2023 roku.

Volta Zero to pierwszy na świecie całkowicie elektryczny pojazd o ładowności 16 ton, zaprojektowany specjalnie dla logistyki miejskiej, który zmniejsza negatywny wpływ transportu towarowego na środowisko w centrach miast. Volta Zero został zaprojektowany od podstaw z zasięgiem czysto elektrycznym wynoszącym 150-200 km. Seryjna produkcja Volta Zero stanowi najważniejszy kamień milowy dla firmy Volta Trucks.

Czytaj też: Wstrzymanie dotacji do paliw kopalnych może ograniczyć globalne emisje o 10%

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button