KolejowyTransport
Gorące newsy

Intercity wprowadza graficzną rezerwację miejsc! Rychło w czas…

Do tej pory rozwiązanie było dostępne wyłącznie w elektrycznych i spalinowych zespołach trakcyjnych

Na stronie PKP Intercity nareszcie zostanie wprowadzona graficzna rezerwacja miejsc w pociągach przewoźnika. Na razie projekt ma formę pilotażową i będzie dostępny podczas zakupu biletu na stronie intercity.pl tylko w przypadku wybranych składów kategorii EIC. Do tej pory rozwiązanie było dostępne wyłącznie w elektrycznych i spalinowych zespołach trakcyjnych.

PKP Intercity wprowadza graficzną rezerwację miejsc

Pasażerowie PKP Intercity od lat wskazywali, że graficzna rezerwacja miejsc podczas zakupu biletów online byłaby bardzo dużym udogodnieniem. Dotychczas funkcja była dostępna jedynie w spalinowych i elektrycznych zespołach trakcyjnych, które mają stałą liczbę miejsc siedzących. W przypadku składów wagonowych system sam przydzielał miejsca, a pasażer mógł jedynie poprosić o możliwość siedzenia przy oknie, na środku lub od strony korytarza, lub miejsce obok miejsca już zajętego.

Wprowadzenie funkcji do składów wagonowych jest o wiele większym wyzwaniem, ponieważ pociągi tego typu w okolicy świąt czy w sezonie letnim są wydłużane dodatkowymi wagonami wraz ze wzrostem frekwencji. Ponadto PKP Intercity eksploatuje różne typy wagonów – wskazuje przewoźnik w oświadczeniu.

Na razie graficzna rezerwacja ma charakter pilotażowy i będzie dostępna tylko w przypadku wybranych składów kategorii EIC. PKP Intercity zapowiedziało jednak rozszerzenie pilotażu zaplanowano na okres wakacyjny, a wszystkie pociągi mają zostać objęte systemem graficznej rezerwacji miejsc do końca tego roku.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Graficzna rezerwacja miejsc będzie wyglądała podobnie, jak w przypadku elektrycznych i spalinowych zespołów trakcyjnych. Sprawdzić będzie można kierunek jazdy oraz wybrać miejsce specjalne np. dla osób poruszających się na wózkach czy z rowerem. Z graficznej rezerwacji miejsc pasażerowie mogą skorzystać podczas zakupu biletów na stronie internetowej przewoźnika. Niebawem również użytkownicy nowej aplikacji mobilnej PKP Intercity będą mogli skorzystać z tej funkcjonalności – czytamy.

PKP Intercity
PKP Intercity

Czytaj też: Wydali ćwierć miliarda na pociągi, które nie mieszczą się w tunelach

Graficzna rejestracja tylko w wybranych składach

PKP Intercity zapowiedziało, że w pierwszej fazie pilotażu graficzna rezerwacja miejsc będzie dostępna dla wybranych kategorii Express Intercity (EIC):

 • EIC 17000/1 (248) – 71000/1 (249) Berlin Warszawa Express (tylko w relacji krajowej);
 • EIC 17002/3 (246) – 71002/3 (247) Berlin Warszawa Express (tylko w relacji krajowej);
 • EIC 17004/5 (48) – 71004/5 (49) Berlin Warszawa Express (tylko w relacji krajowej);
 • EIC 17006/7 (44) – 71006/7 (45) Berlin Warszawa Express (tylko w relacji krajowej);
 • EIC 17008/9 (40) – 71008/9 (41) Berlin Warszawa Express (tylko w relacji krajowej);
 • EIC 1800/1 – 8100/1 Chrobry;
 • EIC 1350/1 – 3150/1 Tatry;
 • EIC 1410/1 – 4110/1 Ondraszek;
 • EIC 1550/1 – 5150/1 Jantar (uruchamiany w okresie wakacji);
 • EIC 1600/1 – 6100/1 Panorama;
 • EIC 1850/1 – 8150/1 Posejdon (uruchamiany w okresie wakacji);
 • EIC 4550/1 – 5450/1 Klimczok.

Zdajemy sobie sprawę, że to jedno z najbardziej wyczekiwanych przez podróżnych udogodnień. Wybór preferowanego miejsca w pociągu to kolejny składnik komfortowej podróży, która zaczyna się w momencie zakupu biletu. Dziś mamy już nowoczesną aplikację, budujemy nowe systemy sprzedaży, a do tego udostępniamy możliwość wyboru miejsca w coraz większej liczbie pociągów – mówi Tomasz Gontarz, członek zarządu PKP Intercity.

Przypomnijmy, że pod koniec zeszłego roku PKP Intercity poinformowało, że wprowadzi nowy system sprzedaży biletów. Na możliwość z korzystania z pełnej funkcjonalności systemu podróżni muszą jednak poczekać do końca 2024 roku. Wykonawcą nowego systemu będzie PKP Informatyka, a łączna wartość wszystkich podpisanych umów na budowę i utrzymanie systemu przekracza 143 mln zł brutto.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

PKP Intercity wyda krocie na nowy system sprzedaży biletów

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button