LotniczyTransport

Lotnisko w Helsinkach znacznie zwiększa limit płynów w bagażu

Jak dotąd tylko kilka lotnisk na świecie zainstalowało skanery tomografii komputerowej w celu likwidacji limitu

Lotnisko w Helsinkach zwiększyło limit płynów i pozwala teraz pasażerom podróżować z dwoma litrami płynów w bagażu podręcznym. Wszystko dzięki nowoczesnym skanerom, które kładą kres limitowi 100 ml płynów.

Fińskie lotnisko zwiększa limit płynów

Lotnisko w Helsinkach zwiększy limit płynów w bagażu podręcznym do dwóch litrów. Na lotnisku zainstalowano najnowocześniejsze skanery przy kontroli bezpieczeństwa, które wykorzystują technologię tomografii komputerowej. Jak informuje portal Simple Flying, dzięki temu rozwiązaniu fińskie lotnisko dołącza do innych lotnisk w Europie, które również zniosły lub planują zniesienie limitu 100 ml płynów.

Finavia, firma zarządzająca lotniskami w całej Finlandii, umożliwi pasażerom przynoszenie aż dwóch litrów płynów w bagażu podręcznym na lotnisku w Helsinkach (HEL) od 28 czerwca. Obecne zasady pozwalają na przewożenie maksymalnie 100 ml pojemników z płynami w bagażu podręcznym, co uniemożliwia pasażerom przenoszenie napojów, płynnych produktów spożywczych i większych produktów kosmetycznych przez kontrolę bezpieczeństwa.

Podróżowanie przez lotnisko w Helsinkach stanie się jeszcze łatwiejsze od 28 czerwca. Na lotnisku zainstalowano nowocześniejsze urządzenia kontroli bezpieczeństwa. Dzięki temu możemy teraz pozwolić na przewożenie większych niż sto mililitrów pojemników z płynami, takich jak butelki wody o pojemności jednego litra i inne większe pojemniki, w bagażu podręcznym – skomentował Ari Kumara, Kierownik Bezpieczeństwa w Finavia.

Latem ubiegłego roku Finavia rozpoczęła pierwszą fazę swojego projektu i zmodernizowała strefę bezpieczeństwa na lotnisku w Helsinkach, składającą się z ośmiu pasów kontrolnych wyposażonych w nowe skanery. Pomimo że maksymalny rozmiar pojemnika z płynem pozostał na poziomie 100 ml, nowe skanery sprawiły, że podróżni nie musieli już wyjmować płynów i elektroniki z bagażu, co przyspieszało kontrolę bezpieczeństwa.

Czytaj też: Lotnisko w Pradze znosi limit płynów wnoszonych na pokład

Lotnisko wprowadziło limit płynów po 2006 roku

Druga i ostatnia faza została zakończona w tym miesiącu, a lotnisko otworzy dodatkowe dwa pasy kontrolne i uczyni wszystkie 10 pasów operacyjnymi. Jak informuje portal Simple Flying, zwiększony limit płynów obowiązuje tylko w strefie odlotów na lotnisku w Helsinkach, a nie na innych lotniskach w kraju pod kontrolą Finavia, ani też nie dotyczy pasażerów tranzytowych w Helsinkach.

Jeśli chodzi o rozwój usług, Finavia jest pionierem w swojej branży. Ważne jest dla nas, aby jak najlepiej obsłużyć naszych pasażerów i zapewnić im przyjemne doświadczenie na lotnisku. Wierzymy, że dzięki nowej technologii możemy zapewnić naszym pasażerom bardziej płynny i relaksujący początek podróży – dodał Kumara.

Kiedyś pasażerowie mogli przynosić na pokład samolotu pojemniki z płynami o dowolnej objętości. Jednak po udaremnionym ataku terrorystycznym w 2006 roku z użyciem bomby na bazie płynów, władze na całym świecie wprowadziły ograniczenie przewozu płynów na pokładzie do maksymalnie 100 ml. Ta zasada obowiązuje od tamtej pory, ale postępy technologiczne zapowiadają jej ostateczne zniesienie. Jak dotąd tylko kilka lotnisk na świecie zainstalowało skanery tomografii komputerowej w celu likwidacji limitu, ale liczba ta rośnie. W Wielkiej Brytanii lotnisko London City (LCY) było pierwszym, które zrezygnowało z reguły 100 ml, podczas gdy inne brytyjskie lotniska mają zamiar pójść tym samym tropem przed wyznaczonym przez rząd terminem ma czerwiec 2024 roku.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Byli dyrektorzy Polar Air Cargo aresztowani i oskarżeni o oszustwo!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button