KolejowyTransport

Najszybsze pociągi na świecie. W jakim kraju jeżdżą?

Jaki kraj ma najszybsze pociągi? Wielu osobom może nasuwać się Francja, która słynie ze swoich TGV. Nie są to jednak najszybsze pociągi na świecie. Kolej, która osiąga największe prędkości, jest w państwie, które jeszcze 15 lat w zasadzie nie miało kolei dużych prędkości (KDP).

Tym państwem są Chiny. Państwo Środka to kraj, który jest naj w wielu dziedzinach. Tak też jest w przypadku najszybszych pociągów na świecie. Jak wynika z danych biura podróży Omio, w kraju tym pociągi poruszają się z prędkością 349 km/h i nie mają sobie pod tym względem równych. Na drugim miejscu jest Francja, ze wspomnianymi TGV, gdzie pociągi rozpędzają się do 320 km/h. Z identyczną prędkością jeżdżą japońskie Shinkanseny. Z taką samą prędkością jeżdżą pociągi w jeszcze jednym państwie, które dla wielu może być zaskoczeniem – w Maroko.

Powyżej 300 km/h osiągają także pociągi w Hiszpanii (311 km/h), która ma najdłuższą sieć KDP w Europie. Nieco wolniejsze są KTX w Korei Południowej – 306 km/h. Do niespełna 300 km/h rozpędzają się natomiast niemieckie ICE oraz włoskie Frecciarosa 1000.

Najszybsze pociągi na świecie mają Chiny, ale rekord dzierżą Francuzi

Omio przedstawiło także zestawienie pod względem rekordów prędkości. W tym przypadku rekord należy do francuskiego TGV. Podczas bicia rekordu poruszał się z prędkością 575 km/h. Film z bicia rekordu przedstawiamy poniżej.

Na drugim miejscu znajdują się Koreańczycy, których rekord wynosi 422 km/h. Chińczycy, którzy osiągnęli prędkość 420 km/h zajmują dopiero trzecie miejsce. Warto jednak dodać, że planują oni wkrótce wprowadzić na tory prototyp, który będzie zdolny osiągnąć prędkość 620 km/h. Pociąg będzie oparty o technologię maglev i będzie odpowiedzią na japoński rekord prędkości, który wyniósł 603 km/h. Wszystko to są jednak przejazdy prototypoww. Z tego powodu japoński rekord wynosi 401 km/h i jest dopiero piątym na świecie. Lepszy rekord mają jeszcze Hiszpanie – 404 km/h. Dla porównania rekord w Polsce wynosi 293 km/h i został ustanowiony przez Pendolino na CMK.

Najszybsze pociągi na świecie
Statista

Kolej dużych prędkości w Chinach

Ciekawostką jest, że Chiny na poważnie zaczęły budować kolej dużych prędkości w 2007 roku. Dopiero wtedy uruchomioną w Chinach pierwszą linię KDP (pomijając 30 kilometrową szanghajską Transrapid). W 2020 roku Chińczycy mieli już 38 tys. km KDP, co stanowiło 70% tego typu linii na świecie. W 2035 roku w Chinach ma być 70 tys. km KDP. Tym samym Chiny z państwa, które jeszcze dwie dekady temu nie miało Kolei Dużych Prędkości, stały się globalnym potentatem. Ciekawostką jest również, że najdłuższa linia kolei dużych prędkości jest między Pekinem a Guangzhou i liczy ona 2300 km długości.

Kongres 590: PKP Intercity zakupi 23 szybkie pociągi jeżdżące 250 km/h

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button