PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
MorskiTransport

Kontenerowiec napędzany metanolem przechodzi testy morskie

Maersk zabezpieczył zielony metanol na pierwszą podróż statku

To wyjątkowy moment dla Maersk. Ich pierwszy kontenerowiec napędzany metanolem wypłynął na ważne próby morskie w terenie.

Kontenerowiec napędzany metanolem od Maersk

W tym tygodniu Maersk przystępuje do kluczowego etapu prób morskich swojego pionierskiego statku. Kontenerowiec napędzany metanolem będzie przechodził testy u wybrzeży Korei, w pobliżu Ulsan. Jak informuje portal Offshore Energy, statek o pojemności 2100 TEU został zbudowany przez południowokoreańską stocznię Hyundai Mipo. Przez cztery dni dedykowany zespół składający się z profesjonalistów, personelu biura i załogi statku będzie dokładnie oceniać i potwierdzać sprawność wyposażenia na pokładzie. Celem testów jest zapewnienie, że statek jest w pełni przygotowany do swojej dziewiczej podróży do Kopenhagi, gdzie zostanie ochrzczony.

W trakcie testów statek zostanie poddany szczegółowym analizom, mających na celu ocenę jego manewrowości, stabilności, efektywności napędu i rozprowadzania energii. Dodatkowo, duży nacisk zostanie położony na szkolenie załogi oraz zapoznanie jej z unikalnymi aspektami obsługi metanolu, aby zapewnić przestrzeganie przez nich wszystkich protokołów bezpieczeństwa. Maersk przygotowuje się do otrzymania floty nowych, dużych kontenerowców zasilanych silnikami metanolowymi. Według przewoźnika, budowa większych kontenerowców przebiega zgodnie z planem, a pierwszy statek ma zostać dostarczony na początku przyszłego roku.

Czytaj też: Ursula von der Leyen ochrzci pierwszy kontenerowiec na metanol

Dekarbonizacja branży

Maersk zabezpieczył zielony metanol na pierwszą podróż statku we współpracy z holenderskim producentem i dystrybutorem produktów opartych na wodorze, OCI Global. OCI dostarczy przewoźnikowi certyfikowany przez ISCC zielony biometanol. Matką chrzestną nowego statku Maersk zostanie… Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Wdrożenie metanolu jako paliwa dla statku jest kluczowym elementem strategii dekarbonizacji Maersk, która obejmie budowę łącznie 25 kontenerowców zasilanych metanolem. Jak informuje portal Offshore Energy, podczas prób morskich zostaną zweryfikowane osiągi, niezawodność i bezpieczeństwo systemów statku zasilanych metanolem, co dodatkowo umocni wiarygodność tego alternatywnego źródła paliwa.

Kilka lat temu ten ikoniczny statek był tylko pomysłem. Teraz stał się rzeczywistością, i zaszczytem jest, że Ursula von der Leyen zgodziła się zostać jego matką chrzestną. Komisja Europejska, a zwłaszcza jej przewodnicząca, odegrały istotną rolę w kierowaniu kontynentem europejskim w stronę ambitnej, zielonej przyszłości. Nasz nowy statek stanowi konkretny przykład zmian, które są wspierane przez politykę UE. To naprawdę jest ucieleśnienie Zielonego Ładu w praktyce – mówi Vincent Clerc, dyrektor generalny A.P. MollerMaersk.

Czytaj też: Wstrzymanie dotacji do paliw kopalnych może ograniczyć globalne emisje o 10%

Maersk ma już paliwo na pierwszy rejs kontenerowca na metanol

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button