Nastąpiło oficjalne otwarcie mostu Pelješac w Chorwacji. Od teraz turyści podróżujący na południe kraju będą mogli skorzystać z konstrukcji, znacznie skracając czas podróży.
Otwarcie mostu w Chorwacji – Pelješac czeka na kierowców
26 lipca oficjalnie otwarto most Pelješac w Chorwacji, który pozwoli na znaczne skrócenie podróży. Most łączy półwysep Pelješac z resztą kraju. Podróżujący do Dubrownika nie będą musieli przejeżdżać przez terytorium Bośni i Hercegowiny.
Inwestycja łączy południową część z resztą terytorium państwa. Most wantowy nad zatoką Mali Ston ma długość 2404 m i 22,5 m szerokości. Jezdnia osiąga 55 m w najwyższym miejscu, aby umożliwić statkom dotarcie do portu w Neum. W skład konstrukcji wchodzi trzynaście przęseł, z czego siedem z nich jest wiszących. Most rozpościera się pomiędzy sześcioma filarami głównymi i trzynastoma przęsłami stalowymi o długości od 72 do 285 metrów. Budowlę zaprojektował Marjan Pipenbacher ze słoweńskiej firmy Ponting.
Zobacz także: Chorwacja połączyła się z półwyspem Pelješac. Pomoże w tym nowy most
Pelješki most otwarty dla podróżnych
Pomimo że pomysł budowy mostu zrodził się już kilkanaście lat temu, dopiero w 2005 roku ogłoszono oficjalny projekt. Pierwsze prace pod budowę mostu wykonano natomiast w 2009 roku. Prace przebiegały stosunkowo wolno z uwagi na kryzys finansowy. Dopiero w 2013 roku organy UE zażądały wykonania studium wykonalności. Wówczas budowa ruszyła pełną parą, a w 2018 roku chorwacki rząd podpisał niezbędne kontrakty z właściwymi wykonawcami.
Pelješac Bridge is open!
The opening of Pelješac Bridge brings us a special feeling of national pride!
❤️ 🇭🇷
We could not be more excited for the opening of the Pelješac bridge, uniting the Croatian territory!#Croatia
Photos by Igor Kralj/PIXSELL pic.twitter.com/X7RvEpe0cY— Croatia Full of life (@Croatia_hr) July 26, 2022
Zobacz także: Euro w Bułgarii już w 2024 roku. W Chorwacji prawdopodobnie w 2023
Naturalnie projekt powstał dzięki finansowaniu Unii Europejskiej. Wartość inwestycji szacuje się na 550 mln euro, z czego 357 mln euro pochodzi ze środków unijnych. Most został otwarty z kilkutygodniowym opóźnieniem, ze względu na konieczność wybudowania dodatkowych dróg dojazdowych, które łącznie osiągają długość ponad 20 km.
W okresie urlopowym na tym odcinku co roku tworzyły się gigantyczne korki. Most Pelješki ma pomóc skutecznie rozwiązać ten problem. To strategiczna inwestycja dla Chorwacji. Na początku przeciwko budowie mostu protestowali Bośniacy, obawiając się, że most zablokuje im drogę do portu. Wobec tego podniesiono wysokość mostu do 55 m, co wpłynęło na koszty inwestycji.
Znajdziesz nas w Google NewsPociągiem z Krakowa do Chorwacji w 20h. RegioJet ogłosił nową trasę
4 Komentarze