DrogowyTransport
Gorące newsy

Otwarcie mostu Pelješac w Chorwacji! Krótsza podróż do Dubrownika!

Nastąpiło oficjalne otwarcie mostu Pelješac w Chorwacji. Od teraz turyści podróżujący na południe  kraju będą mogli skorzystać z konstrukcji, znacznie skracając czas podróży. 

Otwarcie mostu w Chorwacji – Pelješac czeka na kierowców

26 lipca oficjalnie otwarto most Pelješac w Chorwacji, który pozwoli na znaczne skrócenie podróży. Most łączy półwysep Pelješac z resztą kraju. Podróżujący do Dubrownika nie będą musieli przejeżdżać przez terytorium Bośni i Hercegowiny.

Inwestycja łączy południową część z resztą terytorium państwa. Most wantowy nad zatoką Mali Ston ma długość 2404 m i 22,5 m szerokości. Jezdnia osiąga 55 m w najwyższym miejscu, aby umożliwić statkom dotarcie do portu w Neum. W skład konstrukcji wchodzi trzynaście przęseł, z czego siedem z nich jest wiszących. Most rozpościera się pomiędzy sześcioma filarami głównymi i trzynastoma przęsłami stalowymi o długości od 72 do 285 metrów. Budowlę zaprojektował Marjan Pipenbacher ze słoweńskiej firmy Ponting.

Zobacz także: Chorwacja połączyła się z półwyspem Pelješac. Pomoże w tym nowy most

Pelješki most otwarty dla podróżnych

Pomimo że pomysł budowy mostu zrodził się już kilkanaście lat temu, dopiero w 2005 roku ogłoszono oficjalny projekt. Pierwsze prace pod budowę mostu wykonano natomiast w 2009 roku. Prace przebiegały stosunkowo wolno z uwagi na kryzys finansowy. Dopiero w 2013 roku organy UE zażądały wykonania studium wykonalności. Wówczas budowa ruszyła pełną parą, a w 2018 roku chorwacki rząd podpisał niezbędne kontrakty z właściwymi wykonawcami.

Zobacz także: Euro w Bułgarii już w 2024 roku. W Chorwacji prawdopodobnie w 2023

Naturalnie projekt powstał dzięki finansowaniu Unii Europejskiej. Wartość inwestycji szacuje się na 550 mln euro, z czego 357 mln euro pochodzi ze środków unijnych. Most został otwarty z kilkutygodniowym opóźnieniem, ze względu na konieczność wybudowania dodatkowych dróg dojazdowych, które łącznie osiągają długość ponad 20 km.

W okresie urlopowym na tym odcinku co roku tworzyły się gigantyczne korki. Most Pelješki ma pomóc skutecznie rozwiązać ten problem. To strategiczna inwestycja dla Chorwacji. Na początku przeciwko budowie mostu protestowali Bośniacy, obawiając się, że most zablokuje im drogę do portu. Wobec tego podniesiono wysokość mostu do 55 m, co wpłynęło na koszty inwestycji.

Pociągiem z Krakowa do Chorwacji w 20h. RegioJet ogłosił nową trasę

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button