LotniczyTransport
Gorące newsy

Rosja odwołała pokazy lotnicze MAKS. Po raz pierwszy od 30 lat

MAKS to ważne wydarzenie dla rosyjskiego przemysłu lotniczego i Wspólnoty Niepodległych Państw

Według doniesień medialnych, po raz pierwszy od 30 lat Rosja odwołała Międzynarodowe Pokazy Lotnicze i Kosmiczne MAKS, które miały odbyć się w tym roku. MAKS to ważne wydarzenie dla rosyjskiego przemysłu lotniczego i Wspólnoty Niepodległych Państw.

Rosja odwołuje pokazy lotnicze MAKS

Według gazety „Kommersant”, planowana impreza, która miała się odbyć niedaleko Moskwy, ma zostać przełożona z powodu obaw dotyczących bezpieczeństwa. Wcześniej, państwowa rosyjska agencja informacyjna Tass podała, że wydarzenie zostanie przełożone na przyszły rok. Jak informuje portal Aero, początkowo Rosja miała zorganizować Międzynarodowe Pokazy Lotnicze i Kosmiczne MAKS w dniach od 25 do 30 lipca. Stałym gościem imprezy był oczywiście prezydent Władimir Putin, w 2021 roku podczas wydarzenia podpisano umowy o wartości przekraczającej trzy miliardy euro.

Sankcje nałożone przez Zachód po rozpoczęciu rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie ciężko dotknęły cywilny sektor lotnictwa. Po ataku dronów na Kreml na początku maja, obrona przeciwlotnicza wokół Moskwy została znacząco wzmocniona. Jednak zakłócenia radiowe, które mają zapobiec potencjalnym atakom dronów, uniemożliwiają tradycyjne pokazy lotnicze na MAKS.

Bez takiego pokazu, impreza staje się bezcelowa – informuje gazeta „Kommersant”.

Czytaj też: Polskie tiry przejadą przez Królewiec? Rosjanie odwołują zakaz!

Ważne wydarzenie dla rosyjskiej branży

MAKS jest jednym z największych na świecie pokazów lotniczych i kosmicznych. Miejsce imprezy to port lotniczy Żukowskij, około 40 kilometrów na południowy wschód od centrum Moskwy. Pierwszy pokaz, o nazwie Mosaeroshow-92, odbył się w 1992 roku. Od 1993 roku pokaz zmienił nazwę na MAKS i odbywa się co dwa lata. Wydarzenie było zawsze dobrą okazją dla zachodnich firm z branży lotniczej do zaprezentowania swojej oferty handlowej i nawiązania kontaktów w Rosji. Chociaż początkowo było ono wydarzeniem rozrywkowym, szybko stało się rynkiem, na którym rosyjskie firmy lotnicze mogły negocjować kontrakty eksportowe, a rosyjscy przewoźnicy lotniczy mogli nawiązywać kontakty zagraniczne. Jak informuje portal Aero, w ostatnich latach Rosja wykorzystywała również tę wystawę do prezentacji swoich najnowszych myśliwców i śmigłowców bojowych. Pozostaje jeszcze kwestia tego, czy po utracie tak wielu maszyn na Ukrainie, w tym roku Rosja miałaby się czym pochwalić.

Czytaj też: Rosja rewiduje prognozy gospodarcze na 2023 rok w górę. Pogarszają się jednak perspektywy na kolejne lata

Rosja wyposaża samoloty w… używane silniki. „Są niezawodne”

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button