LotniczyTransport
Gorące newsy

Rosyjski przemysł lotniczy w tarapatach! Ważny generał „zaginął”

Od czasu buntu prywatnej armii Wagnera, nie widziano publicznie Szefa Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji

Według brytyjskiego rządu, wojna przeciwko Ukrainie mocno uderzyła w rosyjski sektor lotniczy i kosmiczny. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało, że „branża cierpi z powodu międzynarodowych sankcji”. 

Rosyjski przemysł lotniczy cierpi z powodu wojny

Rosyjski przemysł lotniczy i kosmiczny odczuwa skutki wojny. Jak informuje brytyjskie Ministerstwo Obrony, wysoko wykwalifikowani eksperci są zachęcani do służby jako piechota w milicji agencji kosmicznej Roskosmos. Ponadto, od czasu buntu prywatnej armii z Grupy Wagnera, nie widziano publicznie Szefa Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji, generała Sergeja Surovikina. Jak informuje portal Aero, pełnił on funkcję łącznika między Wagnerem a Ministerstwem Obrony.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Rosja wcześniej odwołała Międzynarodowe Targi Lotnicze i Kosmiczne MAKS, które miały odbyć się pod koniec lipca. Według brytyjskiego Ministerstwa Obrony, powodem były obawy dotyczące bezpieczeństwa po atakach dronów wewnątrz Rosji. Jak dodano, organizatorzy prawdopodobnie zdawali sobie również sprawę z ryzyka szkody w reputacji, gdyby w wydarzeniu wzięło udział zaledwie kilka międzynarodowych delegacji z krajów, które nie nałożyły sankcji na kraj Putina.

Rosja odwołuje pokazy lotnicze MAKS

Przypomnijmy, że w poprzednich latach Rosja wykorzystywała tę wystawę do prezentacji swoich najnowszych myśliwców i śmigłowców bojowych. Jak informuje portal Aero, stałym gościem wydarzenia był rosyjski dyktator Władimir Putin. Sankcje nałożone przez Zachód po rozpoczęciu rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie ciężko dotknęły cywilny sektor lotnictwa. Po ataku dronów na Kreml na początku maja, obrona przeciwlotnicza wokół Moskwy została znacząco wzmocniona. Jednak zakłócenia radiowe, które mają zapobiec potencjalnym atakom dronów, uniemożliwiają tradycyjne pokazy lotnicze na MAKS.

Czytaj też: Rosja odwołała pokazy lotnicze MAKS. Po raz pierwszy od 30 lat

Wydarzenie było zawsze dobrą okazją dla zachodnich firm z branży lotniczej do zaprezentowania swojej oferty handlowej i nawiązania kontaktów w Rosji. Chociaż początkowo było ono wydarzeniem rozrywkowym, szybko stało się rynkiem, na którym rosyjskie firmy lotnicze mogły negocjować kontrakty eksportowe, a rosyjscy przewoźnicy lotniczy mogli nawiązywać kontakty zagraniczne. Od 16 miesięcy brytyjskie Ministerstwo Obrony codziennie publikuje informacje dotyczące przebiegu wojny rosyjskiej agresji. Moskwa oskarża Londyn o dezinformację, jednak biorąc „spektakularne sukcesy” trwającej już od ponad półtora roku „trzydniowej operacji specjalnej”, to raczej nie Brytyjczycy odpowiadają za dezinformację.

Rosyjski Antonov skonfiskowany przez Kanadę! „Rusłana” dostanie Ukraina?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button