MorskiTransport

CMA CGM prognozuje dalszy spadek zysków z frachtu

CMA CGM należy do firm przewozowych, które zanotowały rekordowe zyski w ubiegłym roku

CMA CGM prognozuje dalszy spadek zysków w ciągu roku po spadku w pierwszym kwartale, ponieważ niepewna sytuacja gospodarcza i napływ nowych statków łagodzą rynek przewozu kontenerów po rekordowych wynikach w 2022 roku.

CMA CGM przewiduje spadek zysków

Zysk netto CMA CGM w pierwszym kwartale wyniósł 2,0 miliarda dolarów w porównaniu do 7,2 miliarda dolarów w analogicznym okresie roku poprzedniego. Jak informuje portal Marine Link, w oświadczeniu firma podkreśliła, że oczekuje, iż pierwszy kwartał tego roku będzie najbardziej dochodowy. Później zaś CMA CGM prognozuje spadek zysków.

CMA CGM należy do firm przewozowych, które zanotowały rekordowe zyski w ubiegłym roku po tym, jak pandemia spowodowała wzrost transportu morskiego. Grupa przeznaczyła swoje zyski na inwestycje w celu rozwoju swojego biznesu logistycznego oraz wejścia w branżę medialną.

I najwyraźniej gigant planuje dalsze inwestycje. W odrębnym oświadczeniu CMA CGM poinformowało, że złożyło ofertę kupna francuskiego biznesowego dziennika internetowego La Tribune. Wcześniej w tym miesiącu CMA CGM zgodziło się na zakup działalności logistycznej konglomeratu Bollore z 5 miliardów euro, co będzie największą transakcją w historii firmy, jeśli ta dojdzie do skutku.

Czytaj też: Gigant CMA CGM skazany za samobójstwo dowódcy statku

Dalsze inwestycje

Priorytetem dla CMA CGM jest integracja nabytych firm, choć dyrektor finansowy, Ramon Fernandez, poinformował dziennikarzy podczas rozmowy, że firma ma „znaczną swobodę finansową”, dysponując płynnością w wysokości około 25 miliardów dolarów, która przewyższa poziom zadłużenia. Dodał, że oczekiwany wzrost globalnej zdolności przewozowej o 8% w porównaniu z prognozowanym wzrostem globalnego handlu wynoszącym zaledwie 1,5%, utrzyma presję na stawki frachtu morskiego.

Jak informuje portal Marine Link, niemniej jednak, CMA CGM odnotowuje poprawę w wolumenach przewozowych po spadku o 5% rok do roku w pierwszym kwartale. Ramon Fernandez, który dołączył do CMA CGM w tym roku, powiedział, że firma spodziewa się wzrostu wolumenu przewozów na cały rok.

Nowo utworzona jednostka przewozów lotniczych grupy miała wolniejszy początek roku, ponieważ popyt osłabł po gwałtownym wzroście w okresie pandemii. Jednak CMA CGM planuje wykorzystać swoje partnerstwo joint venture z Air France-KLM oraz planowane przejęcie Bollore Logistics w celu wzmocnienia działalności w tym obszarze – dodał Fernandez.

Czytaj też: Kolejne zakłócenia w łańcuchach dostaw powodują wzrost cen frachtów

CMA CGM Air Cargo nie poleci do USA. Firma wycofuje się z rynku

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button