DrogowyTransport
Gorące newsy

Już nie „Kaliningrad”! Trwa zmiana tablic drogowych na „Królewiec”

Zmiana tablic drogowych na "Królewiec" kosztować będzie około 60 tysięcy złotych

GDDKiA przystąpiła do zamiany znaków drogowych z nazwą „Kaliningrad” na tablice kierujące do „Królewca”. Najpierw dokonano wymiany tablic na drodze krajowej nr 51 w Dywitach i Dobrym Mieście, a także na drodze krajowej nr 57 w Wozławkach i Lutrach. Kolejne tablice zostaną zmienione do połowy czerwca. Ogółem zmieniona zostanie treść 26 znaków, a zmiana tablic drogowych na „Królewiec” kosztować będzie około 60 tysięcy złotych.

Ruszyła zmiana tablic drogowych na „Królewiec”

Na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego, sąsiadującego z obwodem królewieckim, istnieje 26 tablic drogowych zawierających starą nazwę „Kaliningrad”. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła jednak wymianę tablic przy drogach krajowych nr 51, 54, 57, S16 i S51. Zmiana tablic drogowych z nazwą „Kaliningrad” na tablice kierujące do „Królewca” podyktowana jest decyzją Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, która zaleca korzystanie wyłącznie z polskiej nazwy Królewiec dla miasta Kaliningrad oraz obwodu kaliningradzkiego.

Kierując się zasadą racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi na bieżące utrzymanie dróg, część z tego oznakowania wytypowaliśmy do wymiany – 14 szt. Na pozostałych 12 tablicach treść zostanie skorygowana poprzez naklejenie nowej nazwy Królewiec. Cała operacja zmiany oznakowania łącznie będzie kosztowała ok. 60 tys. zł – czytamy na stronie GDDKiA Olsztyn.

Czytaj też: Polskie tiry przejadą przez Królewiec? Rosjanie odwołują zakaz!

Już nie Kaliningrad

Przypomnijmy, że z inicjatywy samorządowców, którą poparł Minister Rozwoju i Technologii, Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, działająca przy Głównym Geodecie Kraju, podjęła uchwałę, zgodnie z którą zaleca stosowanie wyłącznie polskiej nazwy „Królewiec” dla miasta Kaliningrad oraz obwodu kaliningradzkiego. W ocenie organizacji rosyjska nazwa miasta jest sztucznym tworem niezwiązanym ani z miastem, ani z regionem.

Nie chcemy w Polsce rusyfikacji i dlatego podjęliśmy decyzję o zmianie nazywania w naszym rodzimym języku Kaliningradu i obwodu kaliningradzkiego. Nazewnictwu nam narzuconemu i sztucznemu, które nie jest związane z naszą historią. Fakt nazwania dużego miasta położonego blisko naszej granicy imieniem M.I. Kalinina, czyli zbrodniarza współodpowiedzialnego m.in. za wydanie decyzji o masowym wymordowaniu polskich oficerów w Katyniu w 1940 r., budzi w Polakach negatywne emocje. Wydarzenia związane z rosyjskim napadem na Ukrainę, narzucanie tzw. ruskiego miru, prowadzenie przez Rosję wojny informacyjnej – to wszystko sprawia, że musimy inaczej spojrzeć na kwestię nazw narzuconych, budzących duże kontrowersje i niespotykających się w Polsce z akceptacją – wskazuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Warto dodać, że przedsiębiorcy nie będą zobowiązani do żadnych nowych działań ani aktualizacji dokumentów w związku ze zmianą. Nazwa Królewiec będzie uwzględniana na mapach i – jak widać po działaniach GDDKiA – również na tablicach drogowych.

Historia Królewca

Królewiec powstał wokół zamku zbudowanego w 1255 roku przez Zakon Krzyżacki u ujścia rzeki Pregoła. Zamek ten nazwano Coningsberg, co oznaczało „Królewska Góra”, na cześć króla Czech Przemysła II Ottokara, który dowodził wojskami krzyżackimi podczas ich wyprawy przeciwko Prusom. W tradycji litewskiej miasto jest nazywane Karaliaučius, po łotewsku – Karaļaučiem, po czesku – Královec, natomiast jego historyczna rosyjska nazwa to КоролевецKorolewiec.

Przez około 300 lat Królewiec był częścią Państwa Zakonnego, a następnie przez ponad 400 lat znajdował się w granicach Prus i Niemiec. Przez 190 lat miasto było zależne od Polski, gdy te tereny były lennem polskim. Po II wojnie światowej Królewiec stał się częścią ZSRR, a w 1946 roku władze moskiewskie zmieniły jego nazwę na Калининград (Kaliningrad), która obowiązuje do dziś w Rosji.

Czytaj też: Nie tylko Rosja. Te kraje również są objęte sankcjami gospodarczymi

Rosja odwołała pokazy lotnicze MAKS. Po raz pierwszy od 30 lat

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button