PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynku

ORLEN Synthos Green Energy poinformował, gdzie powstaną małe bloki jądrowe

ORLEN Synthos Green Energy inwestuje w zeroemisyjną energetykę jądrową. Spółka sprawdziła już kilkadziesiąt lokalizacji, w których potencjalnie mogłyby zostać wybudowane małe bloki jądrowe. Spośród nich, na bieżącym etapie, wytypowano siedem optymalnych, w których prowadzone będą dalsze badania geologiczne. Po potwierdzeniu potencjału priorytetem będzie zaproszenie do dialogu lokalnych społeczności w każdej lokalizacji. Dopiero po osiągnięciu porozumienia podjęte zostaną decyzje o realizacji bezpiecznej i przyjaznej środowisku inwestycji.

Małe bloki jądrowe stanowią bezpieczne, czyste i niezawodne źródło taniej energii

Małe bloki jądrowe (z ang. small modular reactors –SMR) to jednostki spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa. Posiadają mechanizmy automatycznie uruchamiające procedury chłodzenia, dzięki czemu po awaryjnym wyłączeniu jednostka może bezpiecznie trwać przez wiele dni bez interwencji człowieka. Takie rozwiązania umożliwiają w pełni bezpieczną eksploatację i łatwiejsze znajdowanie lokalizacji dla SMR-ów. Sprzyjają temu także niewielkie rozmiary takiej instalacji, stanowiące ok. 10 proc. terenu potrzebnego pod budowę dużej elektrowni jądrowej. Blok energetyczny SMR-a składający się z budynku reaktora, budynku maszynowni, budynku nastawni, budynku odpadów promieniotwórczych oraz budynku zaplecza remontowego maszynowni zajmie jedynie powierzchnię boiska piłkarskiego.

Zobacz także: ORLEN Synthos Green Energy jest coraz bliżej budowy SMR-ów w Polsce

Małe bloki jądrowe zapewnią dostęp do taniej energii. Szacowany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej z małego bloku będzie docelowo wielokrotnie niższy niż w przypadku energii pochodzącej z gazu. Jedna instalacja zabezpieczy potrzeby ok. 300 – 350 tys. gospodarstw domowych. Zastosowanie nowoczesnej, amerykańskiej technologii BWRX-300 to także gwarancja wysokiej wydajność. SMR będzie mógł wytwarzać w sposób ciągły energię przez 60 lat, z możliwością przedłużenia produkcji do 90 lat.

Jak podkreślił Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Stany Zjednoczone stoją po stronie swoich sojuszników. Obecnie Polska poszukuje kolejnych rozwiązań energetycznych. Potrzebuje bezpiecznego źródła energii, aby chronić się przed szkodliwymi wpływami Rosji. Polska potrzebuje czystego źródła energii, aby wypełnić zobowiązania klimatyczne. Potrzebuje też niezawodnego źródła energii, aby napędzać gospodarkę i tworzyć dobrze płatne miejsca pracy. Mark Brzezinski jest przekonany, że bezpieczna, czysta i niezawodna energia jądrowa z małych reaktorów modułowych (SMR) GE-Hitachi jest ważną częścią tego rozwiązania.

Zobacz także: Grupa ORLEN przeznaczy na zielone inwestycje aż 120 mld zł!

Na inwestycji ORLEN Synthos Green Energy skorzystają polskie przedsiębiorstwa oraz samorządy

W wyniku prowadzonych badań i wstępnych konsultacji z samorządami spółka ORLEN Synthos Green Energy będzie przez kolejne dwa lata szczegółowo analizować możliwości budowy pierwszego małego bloku jądrowego w pobliżu siedmiu miejscowości: Ostrołęki, Włocławka, Stawów Monowskich, Dąbrowy Górniczej, Nowej Huty, SSE Tarnobrzeg – Stalowa Wola oraz Warszawy. To lokalizacje, w których znajdują się m.in. zakłady produkcyjne o wysokim poziomie energochłonności, a także te, które są optymalne dla potrzeb ciepłownictwa. Co warto zaznaczyć, do 2030 roku ORLEN Synthos Green Energy wybuduje co najmniej jeden blok w technologii BWRX-300, który będzie drugim tego typu obiektem na świecie, po kanadyjskim Darlington. Spółka ma wyłączność na tę technologię w Polsce.

W realizację inwestycji spółki ORLEN Synthos Green Energy będzie zaangażowane co najmniej kilkadziesiąt polskich firm uczestniczących w łańcuchu dostaw. To oznacza, że blisko połowa wydatków związanych z budową pierwszego SMR-a pozostanie w kraju. Co więcej, inwestycja umożliwi powstanie setek nowych miejsc pracy w wielu branżach. Poza miejscami dla wysoko i średnio wykwalifikowanej kadry w samej elektrowni, zatrudnienie przy pracach budowlanych czy transportowych znajdą także mieszkańcy miejscowości, w których będzie realizowany projekt. Szacuje się, że jeden blok zapewni ok. 100 miejsc pracy dla lokalnych społeczności w samej elektrowni, każde z nich zaś będzie generowało 5-6 kolejnych w otoczeniu, nie licząc miejsc pracy przy budowie. Dostępność taniej energii i pewność jej dostaw będzie zachętą dla inwestorów. Z kolei lokalne samorządy zyskają dodatkowe wpływy do budżetu.

Zobacz także: PKN ORLEN intensyfikuje prace nad technologią jądrową

Małe bloki jądrowe nie są już tylko wizja przyszłości

Jak zaznaczył Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, Polska gospodarka potrzebuje taniej i czystej energii, by mogła być nowoczesna i konkurencyjna. Dlatego koncern podejmuje konkretne działania, które realnie przybliżają do osiągnięcia tego celu. Mała energetyka jądrowa to nie jest już tylko wizja przyszłości. Do 2030 roku Grupa ORLEN chce zbudować w Polsce co najmniej jeden nowoczesny i w pełni bezpieczny SMR. Koncern wytypował kilkadziesiąt potencjalnych lokalizacji, w których możliwa byłaby realizacja tej strategicznej inwestycji. Grupa ORLEN dostrzega duże zainteresowanie samorządów, świadomych płynących z niej korzyści. W pierwszym etapie koncern wybrał siedem najbardziej perspektywicznych miejsc. Kluczowe dla Grupy ORLEN jest jednak poparcie społeczne, dlatego przedsiębiorstwo będzie prowadzić otwarty dialog z mieszkańcami i to on zadecyduje o wyborze finalnych lokalizacji. A jest o co powalczyć, bo każdy blok to ok. 100 miejsc pracy w samej elektrowni i około tysiąca w regionie, to także bezpieczna i tania energia oraz dodatkowe wpływy do lokalnych budżetów.

Grupa ORLEN wspiera rozwój kadr dla sektora energetyki jądrowej

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button