Info z rynkuKolejowyTransport

Kolej Chiny-Laos: ruszyły międzynarodowe przewozy pasażerskie!

Kolej Chiny-Laos wprowadza międzynarodowe przewozy pasażerskie, łącząc dwa kraje i zacieśniając więzi gospodarcze. Poprawa komfortu i skrócenie czasu podróży mają przyczynić się do wzrostu turystyki w regionie. Czy to połączenie zrewolucjonizuje komunikację i turystykę między Chinami a Laosem?

Kolej Chiny-Laos — otworzono transgraniczne połączenie pasażerskie

13 kwietnia 2023 roku z Kunming, stolicy chińskiej prowincji Yunnan, wyruszył pierwszy pociąg pasażerski do Wientianu, stolicy Laosu. Przez 10,5 godziny podróży pociąg zatrzymuje się na 8 stacjach, a cała trasa wynosi ponad 1000 km. Dzięki temu oba kraje zyskują szybsze i wygodniejsze połączenie, które przyczyni się do zwiększenia turystyki.

Kolej Chiny-Laos to część chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku, mającej na celu budowę rozległej sieci kolejowej łączącej Chiny z różnymi regionami świata, w tym Azją Centralną, Azją Południowo-Wschodnią i Europą. Przewozy pasażerskie na odcinku między Kunming a Mohanem w Chinach oraz między Wientianem a Botenem w Laosie rozpoczęły się w grudniu 2021 roku.

Wzrost liczby turystów i współpraca gospodarcza między Chinami a Laosem

Władze Laosu prognozują, że w 2023 roku kraj odwiedzi około 368 000 chińskich turystów, co stanowi wzrost o 21% w porównaniu z rokiem 2022. Wzrost liczby turystów przyczyni się do ożywienia branży turystycznej oraz zacieśnienia współpracy gospodarczej między oboma krajami.

Również lokalne społeczności odnoszą korzyści z wprowadzenia przewozów pasażerskich na kolei Chiny-Laos. Wioska Chengzi, położona w pobliżu trasy kolejowej, przygotowuje się do przyjęcia większej liczby turystów. Wielu mieszkańców przekształca swoje domy w pensjonaty, aby móc zapewnić zakwaterowanie przybywającym podróżnym.

Czytaj również: Pociąg łączący Chiny z Laosem przewozi coraz więcej towarów

Wszystko dlatego, że kolej Chiny-Laos nie tylko zwiększa łączność między dwoma krajami, ale także znacznie ułatwia podróże dla obywateli. Skrócenie czasu podróży i poprawa komfortu przewozów kolejowych sprawiają, że coraz więcej osób wybierze pociąg jako środek transportu między Chinami a Laosem.

Przyszłość kolejowej łączności w regionie Chin i Laosu

Kolej Chiny-Laos jest jednym z wielu projektów kolejowych realizowanych w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku. Sukces tego połączenia może zwiększyć zainteresowanie kolejowymi projektami infrastrukturalnymi w Azji Południowo-Wschodniej. Może również przyspieszyć realizację kolejnych przedsięwzięć w regionie.

Czytaj również: Laos. Tylko w tym roku rząd dziewięciokrotnie interweniował na rynku paliw

Wraz z uruchomieniem kolejowego połączenia między Chinami a Laosem, rosną możliwości wzrostu turystyki i łączności. Współpraca gospodarcza staje się coraz bardziej realna dzięki Kolei Chiny-Laos. To połączenie może stać się symbolem wzajemnych korzyści i inspiracją dla rozwoju infrastruktury oraz zacieśniania więzi gospodarczych w innych krajach.

Trasa kolejowa z Chin do Laosu została ukończona!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button