Info z rynkuIntermodalnyTransport
Gorące newsy

Deutsche Bahn i rząd zgodziły się na sprzedaż DB Schenker

Niemieckie media informują, że Deutsche Bahn i niemiecki rząd porozumiały się w sprawie sprzedaży DB Schenker, spółki zależnej DB, która zajmuje się logistyką. Sprzedaż może zostać zatwierdzona przez radę nadzorczą DB jeszcze w tym roku. Decyzja ta była omawiana od czasu wyboru kanclerza Scholza w grudniu ubiegłego roku.

DB Schenker idzie na sprzedaż?

Media donoszą, że po niepewnościach i odroczeniach decyzji, niemiecki rząd w końcu zdecydował się sprzedać DB Schenker, dział logistyczny Deutsche Bahn i jedną z perełek Berlina pod względem obrotów i zysków. Firma jest obecnie wyceniana na między 12 a 20 mld euro. Jednak biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą na świecie, na kalkulacje prawdopodobnie wpłynie wojna na Ukrainie i wynikający z niej kryzys energetyczny.

Pierwszym formalnym krokiem może być posiedzenie Komisji Kontroli Grupy, które ma się odbyć pod koniec września. Kolejnym krokiem będzie powołanie nowego przewodniczącego rady nadzorczej. Dopiero wtedy może zapaść oficjalna decyzja o sprzedaży firmy. Banki prawdopodobnie zaczną otrzymywać propozycje dotyczące procesu sprzedaży w ciągu najbliższych kilku miesięcy. To sprawia, że prawdopodobnie już w grudniu będą mogły umawiać się na spotkania przed rozpoczęciem procesu przedsprzedaży w 2023 roku. Ponadto według źródeł Reutersa, nie ma pośpiechu przy sprzedaży, która równie dobrze może mieć miejsce w 2024 roku zarówno w formie sprzedaży bezpośredniej, jak i oferty publicznej.

Czytaj też: DB Schenker dekarbonizuje flotę. Trwają testy wodorowych ciężarówek

DB Schenker i jego najnowsza historia

Deutsche Bahn nabył DB Schenker w 2002 r., przez co ten w 2007 r. stał się logistycznym oddziałem DB. W ciągu ostatnich kilku lat Schenker doświadczył kilku kontrowersji. W 2016 roku firma została skazana za łapówkarstwo w Rosji, które miało miejsce w latach 2010-2012. Z kolei w 2020 roku firma została oskarżona o nieuczciwy dumping cenowy podczas pandemii Covid-19. Firma jednak cały czas zaprzecza tym ostatnim zarzutom.

Dla rządu niemieckiego wpływy z ewentualnej sprzedaży DB Schenker byłyby ważnym dochodem, ale sprzedaż ma też wadę. W rzeczywistości bowiem zyski działu logistyki równoważą straty innych działów Deutsche Bahn, w tym przewozów kolejowych. Firma z siedzibą w Essen zatrudnia 75 000 pracowników na całym świecie i odpowiada za ponad jedną trzecią przychodów Deutsche Bahn. W pierwszym półroczu 2022 roku firma osiągnęła zysk operacyjny w wysokości prawie 1,2 miliarda euro, podnosząc zyski całej grupy. Krótko mówiąc, to co Berlin mógłby zyskać za jednym zamachem na sprzedaży klejnotu logistycznego, może stracić w ciągu kilku lat, by zapłacić za pociągi.

Czytaj też: Deutsche Bahn mówi o byciu eko, a zużywa prąd z elektrowni węglowych

Deutsche Bahn notuje zysk i liczy, że utrzyma wyniki do końca roku

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button