PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynku

Grupa ORLEN wspiera rozwój kadr dla sektora energetyki jądrowej

PKN ORLEN wraz ze swoją spółką odpowiedzialną za wdrożenie w Polsce technologii małych reaktorów jądrowych (SMR) – ORLEN Synthos Green Energy podpisał list intencyjny z uczelniami technicznymi na rzecz uruchomienia wspólnego programu kształcenia kadr technicznych dla sektora energetyki jądrowej.

Grupa ORLEN wspiera rozwój kadr dla sektora energetyki jądrowej

Grupa ORLEN zdecydowała się na dokonanie znacznych inwestycji we wdrożenie technologii małych reaktorów jądrowych w Polsce. Istotnym elementem dla rozwoju powstającego przemysłu stanowią odpowiednio wykwalifikowane kadry. Jak zaznaczył Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, małe reaktory jądrowe to technologia, którą koncern zdecydował się rozwijać z uwagi na jej efektywność energetyczną i rolę w procesie osiągnięcia neutralności emisyjnej koncernu do roku 2050. Jako źródło bezemisyjne, reaktory SMR uzupełnią portfolio najnowocześniejszych mocy wytwórczych Grupy ORLEN. Rozwój wyspecjalizowanych kadr dla tego nowego sektora energetyki to ważny krok we wzmocnieniu polskiej gospodarki i krajowego bezpieczeństwa energetycznego.

Zobacz także: ORLEN i Synthos rozwijają technologię małego atomu SMR

Z tego powodu PKN ORLEN i ORLEN Synthos Green Energy zaproponowały polskim uczelniom technicznym uruchomienie wspólnego programu kształcenia kadr technicznych w zakresie technologii jądrowej. List intencyjny podpisany przez spółki z Grupy ORLEN zakłada podjęcie wspólnych działań na rzecz wypracowania warunków uruchomienia studiów inżynierskich i magisterskich na polskich uczelniach technicznych zainteresowanych kształceniem wyspecjalizowanych kadr techników i inżynierów nuklearnych.

Zobacz także: Grupa ORLEN przeznacza łącznie 2 mld złotych na inwestycje w Gdańsku!

Koncern potrzebuje aż 2,5 tys. wysoko wykwalifikowanych specjalistów

Do współpracy mającej na celu edukację specjalistów jądrowych przystąpiły już Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska. I to na tych uczelniach wkrótce pojawią się nowe kierunki kształcenia wyspecjalizowanych kadr. Otóż jak poinformował Dawid Jackiewicz, Członek Zarządu ORLEN Synthos Green Energy, biorąc pod uwagę, że jeden reaktor będzie potrzebował ponad 100 wysoko wykwalifikowanych specjalistów, to w perspektywie 2040 roku koncern potrzebować będzie ponad 2,5 tys. specjalistów.

PKN ORLEN i Synthos Green Energy planują wspólną inwestycję w import energii z Ukrainy

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button