Transcash faktoring
Info z rynku

Energa uruchomiła farmy fotowoltaiczne PV Wielbark i PV Gryf

Energa Wytwarzanie, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN, uruchomiła dwie farmy fotowoltaiczne – PV Wielbark (woj. warmińsko-mazurskie) o mocy 62 MW i PV Gryf (woj. wielkopolskie) o mocy 25 MW. Inwestycje o wartości 260 mln zł mogą zasilić w zieloną energię aż ok. 43 tys. gospodarstw domowych.

Sama farma fotowoltaiczna PV Wielbark będzie w stanie zasilić w zieloną energię 35 tys. gospodarstw domowych

Farma fotowoltaiczna PV Wielbark składa się łącznie z ok. 150 tys. paneli o mocy jednostkowej do 530 W. Instalacja obsługiwana jest przez ponad 300 inwerterów (falowników). Wartość inwestycji to ok. 200 mln zł. Instalacja powstała na obszarze 119 ha, na glebach o jednej z najniższych klas. Prace budowlane zostały zrealizowane w drugiej połowie 2022 roku i wówczas podłączono do sieci elektroenergetycznej pierwsze panele o łącznej mocy ok. 12 MW. Do uruchomienia pozostałych wymagana była modernizacja pobliskiego Głównego Punktu Zasilania – GPZ Wielbark, którą wykonała Energa Operator.

Zobacz także: Grupa ORLEN zamierza w pełni wykorzystać potencjał morskiej energetyki wiatrowej

Do końca 2023 roku moc zainstalowana farmy w Wielbarku wzrośnie o dodatkowe 8 MW i łącznie będzie wynosić 70 MW. Na ok. 10 hektarach zamontowane zostanie kolejne 15 tys. paneli i 19 inwerterów. Tym samym instalacja będzie w stanie wyprodukować rocznie czystą energię umożliwiającą zasilenie blisko 35 tys. gospodarstw domowych.

Energa uruchomiła również PV Gryf i wkrótce wybuduje kolejne farmy fotowoltaiczne

Energa z Grupy ORLEN rozbudowała i uruchomiła także farmę fotowoltaiczną PV Gryf, której moc wynosi obecnie 25 MW. Pozwoli ona na zasilenie w czystą energię ok. 10 tys. gospodarstw domowych. Wartość tej inwestycji wyniosła ok. 60 mln zł. Farma PV Gryf składa się z ok. 50 tys. paneli i powstała w wielkopolskiej gminie Przykona, na terenach zrekultywowanych po odkrywce węgla brunatnego. Na tym samym obszarze znajduje się również należąca do koncernu farma wiatrowa o mocy 31 MW i mała instalacja fotowoltaiczna o mocy ok. 1 MW.

Zobacz także: Grupa ORLEN przeznaczy na zielone inwestycje aż 120 mld zł!

W gminie  Przykona wkrótce rozpocznie się także budowa kolejnych farm fotowoltaicznych Grupy ORLEN – PV Mitra o mocy 65 MW i PV Żuki o mocy 2,4 MW. Po ich uruchomieniu wszystkie instalacje OZE zlokalizowane na tym terenie zabezpieczą w energię elektryczną prawie 90 tys. gospodarstw domowych. W portfolio Energi z Grupy ORLEN jest już ok. 97 MW mocy zainstalowanej w fotowoltaice, a do końca tego roku, po zrealizowaniu kolejnych inwestycji, wzrośnie ona do ok. 110 MW. Koncern wyprodukował w ubiegłym roku z odnawialnych źródeł 1,3 TWh zielonej energii, co stanowi ok. 30 proc. całej produkcji brutto.

Do 2030 roku Grupa ORLEN zainwestuje w OZE ponad 50 mld złotych

Jak zaznaczył Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, odnawialne źródła energii są fundamentem transformacji i kluczem do zapewnienia Polsce niezależności i bezpieczeństwa energetycznego. Dlatego, zgodnie ze strategią, koncern konsekwentnie zwiększa zaangażowanie w ich rozwój poprzez budowę instalacji i nabywanie atrakcyjnych biznesowo aktywów. Do 2030 roku Grupa ORLEN przeznaczy na realizację projektów OZE ponad 50 mld zł, zwiększając moce w OZE do 9 GW. Uruchomienie dwóch kolejnych farm fotowoltaicznych — Wielbark i Gryf skutecznie przybliża koncern do tego celu. W ubiegłym roku w instalacjach fotowoltaicznych Grupy ORLEN wyprodukowano czterokrotnie więcej czystej energii niż rok wcześniej. Dzięki nowym inwestycjom ta skala wzrośnie. Już teraz moce zainstalowane w fotowoltaice koncernu sięgają ok. 97 MW, a realizacja kolejnych projektów pozwoli znacząco je zwiększyć.

ORLEN Synthos Green Energy poinformował, gdzie powstaną małe bloki jądrowe

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button