PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Chińskie samochody nie podobają się Rosjanom, ale i tak je kupują

Dmitrij Miedwiediew twierdzi jednak, że współpraca z chińskimi producentami układa się dobrze

Chińscy producenci samochodów próbują wypełnić lukę na rosyjskim rynku, powstałą po exodusie zachodnich koncernów. Okazuje się jednak, że chińskie samochody nie podobają się Rosjanom i kupują je tylko dlatego, że nie mają innego wyboru.

Chińskie samochody nie przypadły do gustu Rosjanom

Według agencji analitycznej Autostat i firmy konsultingowej PPK udział chińskich samochodów wśród nowych samochodów sprzedawanych w Rosji wynosi obecnie prawie 40%. Choć to bardzo dobry wynik, to wynika on głównie z powodu braku zachodnich alternatyw po zaostrzeniu sankcji i wycofaniu się z Rosji motoryzacyjnych.

Reuters rozmawiał z kilkoma rosyjskimi nabywcami samochodów – osobami prywatnymi i dealerami – którzy stwierdzili, że chińskie samochody są gorsze od zachodnich. Taka opinia jest w Rosji dość powszechna i nawet eksperci wskazują, że chińscy producenci muszą poprawić swój wizerunek, nawet jeśli ich udział w rynku rośnie.

Korzystam z chińskich aut w ramach usług carsharingu. W zeszłym roku udało mi się kupić czeską Skodę. Szczerze? Różnica w porównaniu z chińskimi samochodami jest ogromna – powiedział Reutersowi 28-letni Stepan.

Czytaj też: Chińczycy zaprezentowali pojazdy elektryczne z silnikami w kołach

Były prezydent zachęca do zakupu

Jak przypomniał Reuters, były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział po wizycie w Chinach, że współpraca z chińskimi producentami układa się dobrze, a percepcja rosyjskich konsumentów jest przestarzała.

Kiedyś śmialiśmy się z niektórych chińskich projektów, ale wybrałem się na przejażdżkę lokalnym samochodem i obejrzałem inne. Powiem wprost: samochód, którym jeździłem, z pewnością nie był gorszy od Mercedesa – powiedział.

Większość zachodnich producentów samochodów zakończyła działalność w Rosji ubiegłorocznej wiosny. Chociaż większość zagranicznych firm opuściła Rosję lub jest w trakcie jej opuszczania, zapasy i import równoległy sprawiają, że samochody niektórych zachodnich firm nadal można zakupić.

Całe życie koncentrowaliśmy się na europejskich, japońskich, amerykańskich markach i nie braliśmy pod uwagę rynku chińskiego, który rozwijał się w niesamowitym tempie – powiedział Vladimir Shestak, dyrektor generalny Altair-Auto we Władywostoku.

Najpopularniejszą marką aut w Rosji pozostaje słynna Łada, należąca do krajowego producenta Avtovaz. Renault, poprzez swój dawny pakiet kontrolny w Avtovaz, miał największy udział w rynku wśród zagranicznych producentów, zanim Rosja rozpoczęła wojnę na Ukrainie.

Chińczycy sprowadzają wiele samochodów, ale jeśli mówimy o cenie, a nie jakości, w ogóle nie ma tanich samochodów – powiedział Maxim Kadakov, redaktor naczelny magazynu „Behind the Wheel”.

Czytaj też: Rosja głównym dostawcą ropy dla Chin. Wyprzedziła Arabię Saudyjską

Włosi zaprojektują polskiego elektryka. Przedstawiono kolejnego partnera

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button