Info z rynkuMorskiTransport
Gorące newsy

Władywostok otwarty dla Chin. Rosja staje się wasalem Pekinu?

Państwo Środka zyskuje coraz więcej.

W obliczu rosnącej izolacji na arenie międzynarodowej Rosja decyduje się na historyczny krok. Po 163 latach rosyjski port we Władywostoku zostaje otwarty dla chińskich jednostek. Tymczasem Pekin zaczyna upominać się o dawne terytoria i przypomina o tym aktualizując swoje mapy. Czyżbyśmy byli świadkami strategicznej gry Chin, które chcą zyskać od początku ataku Rosji na Ukrainę?

Rosja stanie się wasalem Chin? Państwo Środka zyskuje na wojnie

Zgodnie z informacją GAC, od 1 czerwca Władywostok będzie funkcjonować jako chiński port tranzytowy. To strategiczne miejsce w północno-wschodniej Eurazji, największy rosyjski port na Oceanie Spokojnym z roczną przepustowością kontenerów na poziomie prawie miliona TEU, stanie się kluczowym punktem dla chińskiego transportu towarów.

Otwarcie Władywostoku nie tylko umożliwia Chinom dostęp do kluczowego portu, ale również otwiera drogę do Morza Japońskiego dla północno-wschodnich regionów Państwa Środka. W świetle izolacji Moskwy spowodowanej wojną z Ukrainą, takie posunięcie sugeruje przesunięcie równowagi na korzyść Chin jako dominującego partnera w relacjach chińsko-rosyjskich.

Co równie istotne, mimo izolacji międzynarodowej Kreml coraz bardziej polega na Pekinie. Część analityków zaczyna również uważać, że Rosja może stopniowo stać się wasalem Chin. Wydaje się zatem, że otwarcie portu Władywostok dla Państwa Środka to „bonus” wynikający z wojny na Ukrainie.

Czytaj również: Mazda chce zamknąć zakład produkcyjny we Władywostoku

Otóż w Chinach coraz głośniej dochodzą głosy, że Rosja nie zwróciło jeszcze ziem, zagarniętych w czasach dynastii Qing. Pekin zaczyna się przy tym upominać przede wszystkim o wspomniany Władywostok, wydając nowe przepisy dotyczące treści map, które wymagają dodania starych chińskich nazw do obecnych rosyjskich nazw geograficznych. Posunięcie to niektórzy interpretują jako sygnał chińskich aspiracji terytorialnych względem tych regionów.

Chiński zwrot na wschód: Władywostok na celowniku?

Nie ma co przy tym ukrywać, że od początku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, relacje chińsko-rosyjskie znacznie się zacieśniły. Udowadnia to informacja, którą podał Chiński Generalny Urząd Ceł (GAC). Jak się bowiem okazuje, przedstawiciele Pekinu poinformowali, że port Władywostok zostanie dodany do listy portów tranzytowych dla krajowego transportu towarów. Decyzja ta oznacza, że po 163 latach Rosja ponownie otwiera port, który jest kluczowy dla chińskiej logistyki. Jest to bowiem miejsce, który zostało przekazane Imperium Rosyjskiemu przez dynastię Qing w 1860 roku.

Dodatkowo rosyjski port we Władywostoku to miejsce o kluczowym znaczeniu dla chińskiego handlu. Wszystko dlatego, że dzięki zniesieniu restrykcji chińskie jednostki będą mogły przewozić swoje towary, skracając dystans o blisko 1000 kilometrów. Wszystko zatem wskazuje na to, że ta decyzja Moskwy to skutek rosnącej izolacji Rosji przez państwa zachodnie oraz efekt niepowodzeń w wojnie z Ukrainą.

Dziedzictwo dynastii Qing: Tereny Rosji, które niegdyś należały do Chin

Wielu z nas może być zaskoczonych, dowiedziawszy się o historycznych roszczeniach Chin względem terytorium obecnej Rosji. Przypomnijmy jednak, że tereny te były częścią Chin w czasach dynastii Qing, która panowała od 1644 do 1912 roku. Wówczas terytorium państwa obejmowało tereny od dzisiejszego Afganistanu na zachodzie, do Korei na wschodzie i od Mongolii na północy do Wietnamu na południu. Na obszarze dzisiejszej Rosji, do Chin należało kilka regionów, które potem przeszły pod władanie Rosji.

Jednym z terytoriów, które niegdyś należały do Chin, jest Władywostok. To miasto, które obecnie jest rosyjskim portem na Morzu Japońskim, w czasach dynastii Qing było znanym jako Haishenwai (海参崴). Chińczycy utracili kontrolę nad tym terytorium w wyniku niekorzystnego dla nich traktatu z Aigun w 1858 roku oraz konwencji pekińskiej z 1860 roku.

Czytaj również: Chiny nową „bezpieczną przystanią” w obliczu napięć bankowych w USA i Europie

Innym obszarem, który niegdyś należał do Chin, jest półwysep Liaodong na północy dzisiejszej Korei Północnej. Obszar ten był ważny dla Chin ze względu na strategicznie położony Port Artur, dzisiejszy Lüshunkou w prowincji Liaoning. Chińczycy utracili ten region po wojnie chińsko-japońskiej w 1895 roku, a następnie przeszedł on pod kontrolę Rosji w wyniku konwencji pekińskiej z 1898 roku.

Ponadto wyspa Sachalin, leżąca na północ od Japonii, również była terytorium chińskim w czasach dynastii Qing. W 1858 roku na mocy traktatu z Aigun północna część wyspy przeszła pod kontrolę Rosji. W 1875 roku, na mocy traktatu z Petersburga, cała wyspa stała się częścią Rosji.

Źródło: SPH Media

Chińskie aspiracje terytorialne

Otwarcie Władywostoku dla Chin i zmiana nazw rosyjskich miast na chińskie na mapach może być interpretowane jako sygnał chińskich aspiracji terytorialnych. Czy to jest część długoterminowej strategii Pekinu? Czy te decyzje mają większe znaczenie dla przyszłości relacji chińsko-rosyjskich? Te pytania pozostają na razie bez odpowiedzi, ale stanowią ważny kontekst dla obserwowania rosnącego wpływu Chin w regionie.

Chińskie samochody nie podobają się Rosjanom, ale i tak je kupują

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button