Info z rynku

Grudniowy strajk w Royal Mail. Co z przesyłkami świątecznymi?

Grudniowy strajk w Royal Mail może wpłynąć na świąteczne dostawy, paraliżując system pocztowy. Związki zawodowe nie godzą się na proponowane zmiany, zwracając uwagę na zbyt niskie płace w obecnych warunkach gospodarczych. 

Grudniowy strajk w Royal Mail – fala strajków uderza w Wielką Brytanię przed świętami

Royal Mail rozpoczął falę strajków, która jeszcze przed świętami obejmie zasięgiem całą Wielką Brytanię. Tysiące pracowników narzeka na wysokość pensji oraz warunki pracy. Podczas pierwszego grudniowego strajku na ulice wyszło ponad 115 000 osób powiązanych z przemysłem pocztowym. Kolejne strajki mają być szczególnie dotkliwe dla Brytyjczyków, gdyż zaplanowane są na kilka dni przed świętami. Protesty będą prawdopodobnie kontynuowane 23 i 24 grudnia.

Zobacz także: Strajk w Royal Mail. Udział bierze ponad 100 tys. brytyjskich pocztowców

Ponad milion funtów strat dziennie

Z uwagi na fakt, że pierwsze negocjacje okazały się nieskuteczne, miliony listów i paczek piętrzyło się w oddziałach, co wywołało znaczne opóźnienia w dostawach. Sam brytyjski operator zmaga się z problemami, gdyż obecnie przechodzi transformację, ograniczając tradycyjną działalność polegającą na dostarczaniu listów, która już nie jest opłacalna. W kolejnych latach planowane są rozwiązania ukierunkowane na obsługę e-commerce. Ta modernizacja ma być powiązana również z częściowymi zwolnieniami.

Zobacz także: Wielka Brytania po trzech dekadach wraca do węgla? Rząd wydał zgodę na budowę kopalni

Związki zawodowe powiązane z Royal Mail twierdzą, że wzrost płac nie nadąża za dynamicznie rosnącymi kosztami życia. Spór pomiędzy pracownikami a zarządem narasta od lata tego roku, gdy odrzucono żądania podwyżki płac odpowiadającej inflacji na poziomie 11,1%. Royal Mail oferuje 9-procentową umowę płacową w ciągu 18 miesięcy. W związku z problemami obejmującymi strajki, opóźnienia i przerwy w działalności, brytyjska poczta traci codziennie milion funtów.

Premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak powiedział, że nie wyklucza rozszerzenia przepisów antystrajkowych, aby zapobiec strajkom pracowników służb ratunkowych w okresie świątecznym. Na Wyspach przed świętami strajkowali już pracownicy szeroko pojętego transportu, w tym kolei (Więcej: Brytyjscy pracownicy kolei zapowiadają ogromny strajk na Święta).

Brytyjscy pracownicy kolei zapowiadają ogromny strajk na Święta

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button