PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport
Gorące newsy

Brytyjscy pracownicy kolei zapowiadają ogromny strajk na Święta

Związek pracodawców zaapelował do pracowników do odwołania strajku

Po kilku tygodniach intensywnych rozmów pracodawcy z brytyjskiej branży kolejowej przedstawili projekt porozumienia dotyczącego podwyżek. Jednak brytyjscy pracownicy kolei ze związku zawodowego Rail and Maritime Transport (RMT) odrzucili ofertę, a Wielkiej Brytanii grozi teraz ogromny strajk w okresie Bożego Narodzenia. Pierwsze strajki zaplanowano już na wtorek 13 i środę 14 grudnia.

Brytyjscy pracownicy kolei zorganizują strajk

Projekt porozumienia zapewniłby reformy, które pozwolą na sfinansowanie podwyżek płac nawet o osiem procent. Reprezentująca pracodawców Rail Delivery Group twierdzi, że pakiet propozycji obejmuje ofertę płacową, która odzwierciedla wyzwania związane z kosztami utrzymania, a także gwarancje dotyczące braku przymusowych zwolnień do 1 kwietnia 2024 roku.

To uczciwa i przystępna oferta w trudnych czasach, zapewniająca znaczny wzrost wynagrodzenia dla pracowników. Jeśli porozumienie zostanie zatwierdzone przez RMT, jego wdrożenie może zostać przyspieszone, aby zapewnić pracownikom bezpieczne święta Bożego Narodzenia ze świadomością, że otrzymają tę zwiększoną nagrodę płacową na początku nowego roku wraz z gwarancją bezpieczeństwa pracy do kwietnia 2024 roku – wyjaśnił rzecznik Rail Delivery Group.

Brytyjscy pracownicy kolei z RMT twierdzą jednak, że w ofercie nie ma odniesienia do lepszych warunków pracy i nie zgadzają się zaproponowane warunki, zapowiadając strajk.

Odrzuciliśmy tę ofertę, ponieważ nie spełnia ona żadnego z naszych kryteriów zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa zatrudnienia, godziwej podwyżki płac i ochrony warunków pracy – powiedział Mick Lynch z RMT.

Czytaj też: Strajk kierowców ciężarówek w Chile sparaliżował cały kraj

Związek apeluje o odwołanie strajku

Lynch dodał, że RDG i Departament Transportu, wiedzieli, że ta oferta nie będzie do przyjęcia dla członków RMT.

Jeśli ten plan zostałby wdrożony, oznaczałoby to nie tylko utratę tysięcy miejsc pracy, ale stosowanie niebezpiecznych praktyk, co sprawiłoby, że naszym kolejom brakowałoby pracowników – stwierdził Lynch.

RDG wezwał kierownictwo RMT do przedstawienia tej oferty swoim członkom i odwołania strajku w czasie świąt Bożego Narodzenia, który na pewno zakłóci plany podróży milionów obywateli i spowoduje prawdziwe trudności dla firm działających w branżach powiązanych ze świętami.

Wzywamy RMT do pójścia naprzód razem z nami, abyśmy mogli zapewnić naszym ludziom podwyżki – stwierdziło RDG.

Czytaj też: Standard życia w Wielkiej Brytanii załamuje się. Realne dochody zaliczą największy spadek w historii

Kongres USA zablokował ogólnokrajowy strajk kolejarzy

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button