Info z rynkuTransport

Firmy transportowe coraz częściej wynajmują, niż kupują sprzęt. Dlaczego?

W trudnych warunkach gospodarczych polskie firmy raczej wypożyczają, aniżeli kupują sprzęt na własność. Według najnowszej analizy Crédit Agricole najem sprzętu w transporcie to coraz częściej wybierana alternatywa, która w kolejnych latach zyska na znaczeniu. 

Najem sprzętu w transporcie. Model zachodni czy gorsze warunki gospodarcze?

Jak pokazują badania, polskie przedsiębiorstwa w branży TSL coraz częściej skłaniają się ku okresowemu pożyczaniu sprzętu od podmiotów zewnętrznych. Analitycy zwracają uwagę, że przedsiębiorcy szukają elastycznych rozwiązań w obliczu wojny i pandemii. Duży wpływ na decyzje dotyczące wynajmu sprzętu ma także inflacja i wysoki poziom stóp procentowych.

Zobacz także: W Katowicach powstanie nowy obiekt logistyczno-magazynowy

Według raportu „MŚP wynajmują czy kupują. Pod lupą” przedsiębiorcy z pięciu branż (produkcja, budowlanka, transport, handel i branża rolna) różnie podchodzą do kwestii posiadania sprzętu na własność. W warunkach coraz niższej rentowności i spadku koniunktury firmy bardziej kontrolują koszty, poszukując rozwiązań finansowych, które będą efektywne. Przedsiębiorcy wskazują, że najem wpływa na redukcję kosztów.

Crédit Agricole

Zobacz także: Aż 98% Greków uważa, że korupcja w kraju jest powszechna! Jak to wygląda w Polsce?

Kondycja transportu – lepiej mieć czy wynajmować?

Przedsiębiorcy działający w branży transportu zwracają uwagę na rosnące koszty serwisowania sprzętu. To sprawia, że coraz bardziej opłacalny jest najem. Zmienia się również podejście do cyfryzacji na rodzimym rynku. Według raportu 73% firm jest zainteresowanych wdrożeniem aplikacji dostawcy do szybkiego wynajmu i zarządzania sprzętem.

Najem to trend zachodni, jednak zmiany są zauważalne również w Polsce. Jak pokazuje wynik badania, ok. 49% firm transportowych funkcjonujących na polskim rynku planuje wynająć pojazd ciężarowy w ciągu 3 lat. Dziś robi tak 16% badanych. To ogromny wzrost, który w perspektywie kolejnych miesięcy otwiera nowe możliwości dla działalności usługowej dla TSL. To także gotowa do zagospodarowania nisza rynkowa.

Marcin Soprych, reprezentujący Grupę PGD mówi o wynajmie:

Najem jest produktem przyszłościowym, by nie rzec – przyszłości – i powoli będzie wypierał standardowe produkty leasingowe. Klienci w naturalny sposób będą migrować w stronę wynajmu ze względu na wygodę oraz oszczędność czasu. W szczególności, dlatego że ceny samochodów systematycznie idą w górę, podobnie jak stopy procentowe i inflacja. Obecnie trudno jest jednak prognozować szczegóły, m.in. z uwagi na ograniczoną dostępność samochodów i całe otoczenie społeczno-gospodarczo-polityczne.

Logistyka – wózki widłowe coraz częściej wynajmowane

W raporcie można odnaleźć szczegółowe dane dotyczące ważnego zagadnienia logistycznego, jakim jest infrastruktura magazynowa, w tym wózki widłowe. Aktualnie ok. 14% firm produkcyjnych korzysta z wynajmu wózków widłowych. Co więcej, w perspektywie następnych 3 lat planuje tak zrobić aż 60% zapytanych.

W obecnych warunkach wynajem często jest bardziej opłacalny. Przeważnie to firma zajmująca się dostarczaniem sprzętu realizuje prace naprawcze. Ponadto w niektórych branżach najem umożliwia rozwój działalności mniejszych podmiotów, które pod względem dostępnego kapitału wcześniej nie mogły konkurować z większymi graczami.

Inteligentne systemy dokowania, czyli wzrost bezpieczeństwa i zmniejszenie kosztów w logistyce

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button