Magazyny

Inteligentne systemy dokowania, czyli wzrost bezpieczeństwa i zmniejszenie kosztów w logistyce

Systemy dokowania pozwalają na efektywniejsze zarządzanie procesami takimi jak załadunek pojazdów

Nowoczesne obiekty logistyczne wymagają bardziej zaawansowanych narzędzi, które mają na celu wzrost efektywności oraz dostosowanie się do wymogów BHP. Jednymi z nich są systemy dokowania, które stają się standardem w branży. 

Czym są systemy dokowania  i gdzie znajdują zastosowanie? 

Systemy dokowania przyjmują różną formę, jednak te najbardziej zaawansowane opierają się o system czujników, mikroprocesorów oraz sygnalizatorów świetlnych, które na bieżąco śledzą postęp zbliżania do bramy magazynowej. Takie rozwiązanie nie tylko usprawnia pracę, ale przede wszystkim pozwala na zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa, minimalizując ryzyko wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń. Systemy dokowania do magazynów chronią infrastrukturę oraz pojazdy przed zniszczeniem, pozwalając na ograniczanie kosztów związanych z naprawami.

Inteligentne systemy dokowania, np. IDS (ang. Intelligent Docking System) pozwalają na bezpieczne dokowanie w bramach magazynu. System jest w pełni automatyczny, składa się z układu czujników, klina oraz semaforów. Dzięki niemu ładunek zostaje w pełni zabezpieczony, co umożliwia podjęcie kolejnych czynności logistycznych. Gotowy schemat działania pozwala na szybsze i efektywniejsze dokowanie, niezależnie od rodzaju przewożonego ładunku.

A jak wygląda procedura zabezpieczenia procesów magazynowych? Kierowca podjeżdża pod dok. Następnie system za pomocą sygnałów świetlnych informuje o możliwości zaparkowania pod bramą załadunkową. Jednocześnie przez cały czas zbliżania się do doku system informuje zarówno kierowcę, jak i pracowników magazynu o postępach. Klin bezpieczeństwa zapobiega natomiast odjazdowi samochodu spod doku magazynowego. To daje nam pewność, że proces załadunku nie rozpocznie się przed zakończeniem parkowania pojazdu. Co więcej, kierowca nie odjedzie w trakcie załadunku. Dzięki temu zachowane są wszystkie standardy bezpieczeństwa oraz zminimalizowane zagrożenie wystąpienia wypadku.

Zobacz także: Colliers: zainteresowanie ze strony najemców na rynku magazynowym nie słabnie

Korzyści płynące z wdrożenia inteligentnych systemów dokowania

Korzyści płynące z wdrożenia inteligentnych systemów to przede wszystkim lepsza komunikacja na linii kierowca-magazynier. Strony informowane są o poszczególnych etapach procesu (w tym o zezwoleniu na załadunek lub odjazd). Stosując automatyczny system, zminimalizowane zostaje ryzyko wypadku. Oprogramowanie chroni przede wszystkim pracowników, ale również infrastrukturę i sprzęt.

Systemy dokowania znacznie ułatwiają proces za- i wyładunku towarów, a przede wszystkim zwiększają bezpieczeństwo całego procesu. Przy właściwym użytkowaniu systemu niemożliwe jest, by kierowca ciężarówki odjechał przed zakończeniem załadunku, a magazynier zaczął załadunek przed zaparkowaniem naczepy w doku. W efekcie minimalizuje się prawdopodobieństwo wypadku, w następstwie którego zniszczony zostaje ładunek, dok magazynowy lub – co gorsza – pojawia się uszczerbek na zdrowiu pracownika – komentuje Renata Kozłowska, Prezes Zarządu firmy PLAKO Systems dostarczającej inteligentne systemy dokowania.

Kolejną z zalet jest wzrost efektywności. W przypadku parków logistycznych oraz wielkoobszarowych magazynów z dużą liczbą doków załadunkowych poszczególne procesy są skoordynowane. Finalnie skraca to czas załadunku oraz zakończenia całej procedury, co przy dużej liczbie operacji pozwala zaoszczędzić wiele roboczogodzin.

IDS to także oszczędności. Gdy nastąpi wypadek, uszkodzeniu ulega zazwyczaj brama magazynowa. Wdrożenie systemu w skali całego obiektu jest tańsze niż kolejne naprawy związane z usterkami. To także narzędzie dla kadry kierowniczej, gdyż daje większą możliwość monitorowania poszczególnych procesów zachodzących na terenie magazynu. W efekcie maksymalnie zostaje ograniczone ryzyko wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń oraz szybsze reagowanie na losowe sytuacje.

Zobacz także: Handel w Chinach znacznie poniżej oczekiwań analityków

Inteligentne systemy dokowania stanowią inwestycję w rozwój działalności. Nowoczesna logistyka wymaga automatycznych rozwiązań, które zwiększają efektywność, szczególnie w przypadku dużych obiektów. Bezpieczne systemy dokowania to automatyczne narzędzie, które zwiększa kontrolę nad poszczególnymi procesami, pozwalając na monitowanie postępów w przypadku załadunków w dokach.

Perspektywy dla rynku magazynowego w Polsce w obliczu wojny w Ukrainie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button