IntermodalnyTransport

Terminal w Zduńskiej Woli otrzymał duże dofinansowanie z UE

Kolejowy terminal w Zduńskiej Woli otrzyma kolejne wsparcie finansowe. Środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 51 mln 700 tys. złotych trafią do realizującej inwestycję spółki PKP Cargo. Terminal ma oferować kompleksową obsługę logistyczną kontenerów na Nowym Jedwabnym Szlaku pomiędzy Chinami a Europą, a także z portów bałtyckich do południowej części naszego kraju i całego regionu środkowoeuropejskiego.

Terminal w Zduńskiej Woli z wyższym dofinansowaniem

Samorząd Województwa Łódzkiego zadecydował o zwiększeniu dotacji dla PKP Cargo Terminale o 5,7 mln zł. Łącznie kolejowy terminal w Zduńskiej Woli otrzyma dotację w wysokości 51 mln 700 tys. złotych. Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

To przedsięwzięcie niezwykle istotne dla mieszkańców Zduńskiej Woli i najbliższych okolic miasta, ale także dla całego województwa – stwierdził marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Hanna Jażdżyk, prezes PKP Cargo zauważyła, że kolejowy terminal w Zduńskiej Woli uatrakcyjnia ofertę przewozową Grupy PKP Cargo i innych przewoźników kolejowych, gdyż inwestycja zostanie zrealizowana w międzynarodowym korytarzu łączącym porty w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu z portami Adriatyku.

Terminal spowoduje również znaczne podniesienie jakości usług logistycznych świadczonych przez kolej, gdyż w środkowej Polsce brakuje takiego nowoczesnego obiektu. Przez to powinno wzrosnąć również zainteresowanie transportem multimodalnym ze strony polskich i zagranicznych podmiotów – zauważyła Jażdżyk.

Czytaj też: PGE i PKP Cargo inwestują w Centralny Port Multimodalny w Karsznicach

Projekt wpisuje się w sieć TEN-T

Budowa nowoczesnego terminalu przeładunkowego w Karsznicach już się rozpoczęła. Całkowita wartość inwestycji to prawie 128 mln 600 tys. złotych, a na 22-hektarowym terenie należącym do PKP powstaną dwie suwnice bramowe, dziewięć torów, obiekty rozładunkowe i magazynowe oraz związana z nimi infrastruktura towarzysząca, w tym drogi i parkingi. Zgodnie z umową terminal powinien zostać oddany do użytku do końca października 2023 roku.

Inwestycja prowadzona jest przez PKP Cargo Terminale pod nazwą „Budowa terminalu multimodalnego w Zduńskiej Woli – Karsznicach”. Lokalizacja wpisuje się w transeuropejską sieć transportowa – TEN-T. Terminal ma oferować kompleksową obsługę logistyczną kontenerów na Nowym Jedwabnym Szlaku pomiędzy Chinami a Europą, a także z portów bałtyckich do południowej części naszego kraju i całego regionu środkowoeuropejskiego.

Czytaj również: Nowy Jedwabny Szlak szansą dla polskiej gospodarki

Terminal Małaszewicze otrzyma wsparcie państwa. Na UE nie ma co liczyć

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button