KolejowyTransport

Hiszpania zainwestuje rekordowe kwoty w transport kolejowy

Hiszpania zainwestuje dziewięć miliardów euro w transport kolejowy. Hiszpański przewoźnik Adif planuje modernizację i rozbudowę europejskich korytarzy śródziemnomorskich i adriatyckich, stanowiących szkielet połączeń między Półwyspem Iberyjskim a resztą Europy. Oprócz ułatwień dla szybkiej mobilności pasażerów, nowa infrastruktura ma na celu rozwój logistyki poprzez połączenie portów, terminali towarowych i węzłów przemysłowych.

Hiszpania zmodernizuje transport kolejowy

Hiszpania zainwestuje dziewięć miliardów euro w modernizację kolei, a niektóre kluczowe punkty korytarzy transeuropejskich połączą transport kolejowy z centrami logistycznymi. W celu wspierania tych relacji, plan opracowany przez Adif, hiszpańskiego przewoźnika kolejowego, przewiduje elektryfikację niektórych tras, które mają zostać wzbogacone o ruch towarowy. Plan zakłada również modernizację terminali poprzez dostosowanie ich do modułu 750 metrów, czyli standardu europejskiego.

Jeśli chodzi o połączenia z portami, to na zaawansowanym etapie są prace nad stworzeniem bezpośredniego dostępu kolejowego do portu w Sewilli, aby uniknąć obecnych manewrów zawracania, które mają miejsce na sąsiednich stacjach. Pozostając w temacie portów, powstanie nowy dostęp kolejowy dla platformy Bajo de la Cabezuela w rejonie Kadyksu (Cádiz), gdzie Zarząd Portu wybudował już nową wiązkę torów.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Jeśli chodzi o intermodalność, jednym z kluczowych projektów jest autostrada kolejowa biegnąca przez Półwysep Iberyjski między Algeciras a Saragossą, która ma promować ruch towarowy między Marokiem a Europą kontynentalną. W tym miejscu planowane jest przystosowanie wszystkich tuneli i torów kolejowych do zapewnienia przejazdu pociągów intermodalnych. W tym samym czasie prowadzone będą również prace na linii pomiędzy węzłem portowym Huelva a Sewillą, aby ułatwić tranzyt pociągów towarowych o rozstawie 750 metrów.

Plany firmy Adif obejmują również szeroko zakrojone prace na sieci, mające na celu usprawnienie węzłów dotkniętych ruchem towarowym, takich jak w Castellar de la Frontera i w rejonie terminalu San Roque Mercancías. Wzmocnione zostaną również trasy wewnętrzne, takie jak linia Alcázar de San Juan-Manzanares oraz linia Linares-Córdoba.

Czytaj też: Eurostar ograniczy działanie wielu swoich usług przez… Brexit

Koleje towarowe notują dobre wyniki

Wszystkie nowe elektryfikacje przyjmą standard prądu zmiennego 25 kV, system o najwyższych parametrach w głównych europejskich korytarzach kolejowych, zamiast tradycyjnego hiszpańskiego. Ponadto więcej linii kolejowych wyposażonych jest w podwójny rozstaw torów, hiszpański szeroki rozstaw torów i standard międzynarodowy, ale planowane jest bezpośrednie przejście między tymi dwoma rozstawami bez etapów pośrednich.

Szacuje się, że do końca dekady linia nadmorska między Barceloną a Walencją będzie miała wyłącznie standardowy rozstaw, docierając najpierw do Alicante, a potem do Murcji. Nowa linia szybkiej kolei mieszanej pasażersko-towarowej do Almerii zostanie zbudowana bezpośrednio przy rozstawie 1435 mm, czyli przy rozstawie, który z Francji dociera już do Barcelony, a który miał sprzyjać przede wszystkim ruchowi towarowemu.

W pierwszych ośmiu miesiącach 2022 roku hiszpańskie koleje towarowe odnotowały bardzo dobre wyniki. W ruchu konwencjonalnym liczba pociągów na każdy kilometr wzrosła o 4,8%, podczas gdy liczba szybkich pociągów towarowych, na których Hiszpania w dużej mierze się opiera, wzrosła o 16,5%. Świadczy to o szybkim wzroście kolejowych przewozów towarowych.

Czytaj też: Ożywienie po pandemii w Europie musi zmierzyć się z nadchodzącym kryzysem energetycznym

Czeskie Koleje połączą kraj z anektowanym Kaliningradem

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button