KolejowyTransport
Gorące newsy

Wydali ćwierć miliarda na pociągi, które nie mieszczą się w tunelach

W 2020 roku operator Renfe zamówił 31 pociągów podmiejskich, które miały zastąpić starzejącą się flotę

Hiszpania wydała 258 milionów euro na pociągi, które są zbyt duże i nie mieszczą się w tunelach. Odkąd błąd został ujawniony przez lokalną gazetę El Comercio pod koniec zeszłego miesiąca, zwolniono dwóch szefów transportu.

Zamówili pociągi, które nie mieszczą się w tunelach

W 2020 roku operator Renfe zamówił 31 pociągów podmiejskich, które miały zastąpić starzejącą się flotę w słabo połączonych północnych regionach autonomicznych Asturii i Kantabrii. Pierwotnie wprowadzenie nowych pociągów na hiszpańskie tory zaplanowano na 2024 rok, ale wszystko zostanie opóźnione o co najmniej dwa lata. Okazuje się bowiem, że zamówione przez Hiszpanów pociągi… są zbyt duże i nie mieszczą się w tunelach. Okazało się również, że baskijski producent CAF zasygnalizował ten problem jeszcze w marcu 2021 roku, ale najwyraźniej nikt nie zwrócił na to uwagi.

Jak doszło do takiego zaniedbania i kto ponosi winę za zamówienie pociągów o niewłaściwym rozmiarze? Zbudowana w XIX wieku sieć kolejowa regionu przecina górzysty krajobraz. Na trasach zbudowane są tunele o różnych rozmiarach, które nie są zgodne ze znormalizowanymi, współczesnymi wymiarami. Swój udział w sprawie miały różne strony, w tym hiszpański narodowy operator kolejowy Renfe, zarządca infrastruktury kolejowej Adif, producent transportowy CAF i Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Kolejowego (AESF). Po przyznaniu CAF kontraktu na produkcję, Renfe dostarczyło pomiary oparte na specyfikacjach infrastruktury, dostarczonych z kolei przez Adif. CAF ostrzegł później, że specyfikacje te mogą nie być poprawne, ale nikt nie zareagował.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Prezydent Kantabrii Miguel Ángel Revilla nie przebierał w słowach i nazwał całą sprawę „niewypowiedzianym partactwem” oraz zapowiedział, że „polecą głowy”. Do tej pory zwolniono dwóch wysokich urzędników – kierownika taboru Renfe i szefa inspekcji i technologii torów Adif. Hiszpańska minister transportu Raquel Sanchez twierdzi, że dopiero niedawno dowiedziała się o problemie. Rozpoczęła wewnętrzny audyt w celu sprawdzenia, kto wiedział o sprawie i dlaczego problem nie został zgłoszony wcześniej. Hiszpański sekretarz generalny ds. infrastruktury, Xavier Flores, również przekonuje, że został poinformowany o problemie kilka miesięcy temu.

Czytaj też: Europejska kolej jest bezpieczna i ekologiczna, ale wolimy auta…

Co stanie się z pociągami?

Szczęście w nieszczęściu, że pociągi, które nie mieszczą się w tunelach, były jeszcze w fazie projektowania i nie zostały wyprodukowane. Choć minimalizuje to koszty błędu, czasochłonny proces trzeba będzie powtórzyć, co opóźni budowę pociągów. Nowe maszyny będą teraz produkowane z wykorzystaniem wymiarów pociągu, który już jeździ po sieci i mieści się we wszystkich tunelach. Adif zaktualizuje również odpowiednio swoje dane dotyczące infrastruktury, aby zapewnić, że sytuacja się nie powtórzy.

Co jednak ciekawe, to nie pierwszy raz, kiedy taki problem ma miejsce. W 2014 roku francuski operator kolejowy SNCF zamówił 2 tysiące pociągów regionalnych, które były zbyt szerokie i nie mieściły się na peronach. Ponownie przyczyną błędu były błędne dane od zarządcy infrastruktury, które nie uwzględniały starszych konstrukcji. W tym przypadku pociągi były już jednak gotowe i trzeba było wydać krocie na przebudowę peronów.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Czeskie Koleje połączą kraj z anektowanym Kaliningradem

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button