PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport

Linie Croatia Airlines zamówiły 6 samolotów Airbus A220

Croatia Airlines kupi sześć nowych samolotów Airbus A220. Chorwacki narodowy przewoźnik planuje w ciągu najbliższych czterech lat unowocześnić swoją flotę o nowoczesne samoloty europejskiego producenta. Linia od 2017 roku przynosi straty, a ujednolicenie operacji lotniczych może to zmienić.

Croatia Airlines złożyła zamówienie na 6 samolotów Airbus A220

Zamówienie Croatia Airlines na sześć nowych 127- i 148-osobowych maszyn stanowi konwersję pierwotnego zamówienia na większe samoloty Airbus A320neo, które było już konwersją pierwotnego zamówienia mniejszych samolotów Airbus A319, złożonego w 2008 r. Jednak linia lotnicza ostatecznie zmieniła zdanie, gdyż pojemność tych samolotów jest zbyt duża jak na charakter rynku, na którym działają Chorwaci.

W ostatnich latach Croatia Airlines decydowała między Embraerami E2, Airbusami A220, a nawet Boeingami 737 MAX. Negocjacje z Chorwatami zostały potwierdzone przez samego Boeinga w lutym tego roku. W przypadku wyboru amerykańskiego producenta byłby to nietypowy krok ze strony Croatia Airlines, gdyż przewoźnik ten eksploatuje obecnie flotę składającą się z samolotów Airbus i turbośmigłowych Dash 8 Q400. Co więcej, dzięki konwersji pierwotnego zamówienia na A320neo, linia nie straci 10 milionów dolarów, które wcześniej wpłaciła jako depozyt.

Croatia Airlines jest jedyną linią lotniczą obsługującą wszystkie 8 chorwackich portów lotniczych. O ile latem mierzy się z silną konkurencją ze strony tanich przewoźników, o tyle zimą popyt jest znacznie gorszy. Jest to główny powód, dla którego linia miałaby problem z wypełnieniem większych samolotów.

Czytaj też: Wizz Air zamyka bazę w Sarajewie. Po półtora roku działalności

Airbus zwiększył przewagę nad Boeingiem

Mimo rosnącego zainteresowania samolotami Boeinga, jego europejski rywal Airbus prowadzi w tym roku na rynku z dużą przewagą w nowych zamówieniach. Airbus zwiększył przewagę nad Boeingiem przede wszystkim dzięki ogłoszonej na początku miesiąca umowie z chińskimi przewoźnikami. Umowa dotyczyła prawie trzystu samolotów, a łącznie Airbus otrzymał w lipcu 401 nowych zamówień. Od początku roku Airbus otrzymał łącznie 656 zamówień netto (po odjęciu anulowanych kontraktów). Z kolei Boeing odnotował w lipcu zamówienia na 130 samolotów, a od początku roku ma 312 zamówień netto. W lipcu Boeingowi pomógł głównie kontrakt z Delta Air Lines.

Airbus dostarczył w lipcu 46 samolotów, w porównaniu z 60 w czerwcu tego roku i 47 w lipcu rok temu. W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku Airbus dostarczył 341 samolotów. Boeing dostarczył w lipcu 26 samolotów, najmniej od pięciu miesięcy. W tym roku producent dostarczył łącznie 242 samoloty.

Czytaj też: Chatterjee: Europa stoi w obliczu „przerażającej sytuacji”. Przed kryzysem ostrzegają nas Amerykanie

Hongkong rozda turystom darmowe bilety lotnicze

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button