Info z rynkuPrzemysł 4.0

W Nysie otwarto ogromną fabrykę akumulatorów. Zakład zasilany jest zieloną energią

W Radzikowicach pod Nysą otworzono gigafabrykę, która zajmie się produkcją akumulatorów. Obiekt,  za który odpowiada Umicore, jest w pełni zasilany zieloną energią. 

Umicore inwestuje w Polsce

Umicore otworzyło pierwsze w Europie GigaFactory materiałów akumulatorowych. Inwestycję zrealizowano w pobliżu Nysy. Neutralny obiekt produkcyjny położony na obszarze 90 hektarów zajmie się produkcją katodowych materiałów aktywnych dla pojazdów elektrycznych.

Zakład zasilany jest za pomocą energii odnawialnej, która pochodzi z pobliskiej farmy wiatrowej w Pągowie. Budowę rozpoczęto jeszcze przed pandemią w 2019 roku. Produkcja rozpoczęła się natomiast w lipcu tego roku. W zakładzie zatrudnionych jest aktualnie 240 osób. Do końca przyszłego na terenie obiektu ma pracować 400 pracowników, wraz ze zwiększaniem potencjału produkcyjnego zakładu.

Zobacz także: Nowy sojusz w branży. Celem utworzenie europejskiego lidera na rynku transportu ciężkiego

Roczna zdolność produkcyjna centrum w Radzikowicach ma osiągnąć 20 GWh do końca przyszłego roku oraz 40 GWh w 2024 roku. Jak przekazano, potencjał wzrostu szacowany jest nawet na 200 GWh lub 3 milionów pojazdów elektrycznych, w drugiej połowie dekady.

Zakład jest częścią planu Umicore polegającym na osiągnięciu zdolności na poziomie 400 GWh do 2030 roku. Strategia firmy opiera się na współpracy obiektów na trzech kontynentach, dlatego oprócz wskazanego zakładu, rozwijane będą również inwestycje katodowe w Kanadzie oraz rozszerzone zostaną zdolności produkcyjne w Azji.

Zobacz także: Sierpniowa inflacja w UE. Jak prezentuje się Polska?

Centrum produkcyjne w Nysie ma wyznaczać nowe trendy

Jak wskazano w komunikacie prasowym, Umicore jest pierwszą firmą w Europie z kompletnym łańcuchem wartości okrągłych i zrównoważonych materiałów akumulatorowych. Obiekt produkcyjny będzie dostarczał materiały akumulatorowe klientom Umicore.

Otwarcie nowego obiektu ma być ważnym elementem unijnej strategii odchodzenia od pojazdów spalinowych (Więcej: Parlament Europejski podjął decyzję. Od kiedy sprzedaż aut spalinowych zostanie zakazana w UE?). To również krok w kierunku powstania wewnętrznego ekosystemu baterii, który jest zarówno zrównoważony, jak i konkurencyjny w skali globalnej.

Umicore, grupa funkcjonująca w branży technologii materiałowych, dostarcza podzespoły m.in. do sektora motoryzacji. Materiały wytwarzane przez firmę stosowane są m.in. do produkcji wysokowydajnych akumulatorów.

Amazon Prime obchodzi urodziny. Planuje wydarzenie zakupowe

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button