LotniczyTransport

Japonia znów otwiera ruch bezwizowy i znosi limity przylotów

Szefowie linii lotniczych na całym świecie są zajęci uaktualnianiem harmonogramów po tym, jak Japonia ogłosiła, że w końcu otwiera się ponownie na turystów i znosi limity przylotów. Dzienne ograniczenia dotyczące podróży indywidualnych i liczby turystów, którzy mogą wjechać do Japonii, znikną 11 października.

Japonia znosi limity przylotów i otwiera się na turystów

Region Azji i Pacyfiku pozostaje w tyle za resztą świata, jeśli chodzi o odbudowę lotnictwa po pandemii, co jest spowodowane izolacjonistyczną polityką Chin, Hongkongu, Tajwanu i w pewnym stopniu Japonii. Główne linie lotnicze Azji i Pacyfiku, takie jak Singapore Airlines, Cathay Pacific, Thai Airways, AirAsia i Qantas ucierpiały z powodu braku dwukierunkowego ruchu do tych popularnych miejsc.

Nie trzeba chyba dodawać, że w Japonii najbardziej ucierpiały lokalne linie lotnicze Japan Air Lines i All Nippon Airways, którym przez prawie trzy lata brakowało pasażerów z zagranicy. Przed wprowadzeniem ograniczeń granicznych Japonię odwiedziła rekordowa liczba 31,8 mln osób, co czyniło ją jednym z najpopularniejszych celów podróży w Azji. W 2021 roku liczba ta spadła do około 250 000, ale już niedługo turystyka ma szybko powrócić do poziomu sprzed epidemii. Przed jej wybuchem, Japonia zezwoliła na bezwizowy wjazd dla gości z 68 krajów, w tym USA, Singapuru, Malezji i Tajlandii, którzy mogli pozostać tam nawet przez 90 dni. Teraz Japonia znów wprowadzi ruch bezwizowy i zniesie dzienne limity przylotów.

Zniesiemy ograniczenie liczby osób wjeżdżających do kraju i wznowimy akceptację podróży indywidualnych i ruchu bezwizowego. Chcę wesprzeć branżę turystyczną, rozrywkową i inne branże, które zmagały się z problemami w czasie pandemii koronawirusa – powiedział premier Japonii Fumio Kishida na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, dodając, że ma nadzieję, że wiele osób skorzysta ze złagodzonych ograniczeń.

Czytaj też: Japonia po dwóch latach otwiera się na zagranicznych turystów

Azjatyckie domino COVIDowe

Japonia, wraz ze swoimi sąsiadami z Azji Północno-Wschodniej, utrzymywała jedne z najsurowszych na świecie restrykcji związanych z pandemią, ale to wszystko ma się zmienić. Pierwsze rozluźnienie nastąpiło w czerwcu, gdy zezwolono na wjazd osobom w grupach wycieczkowych z przewodnikiem, przy czym dzienny limit przyjazdów wynosił 20 000 osób. Na początku września Japonia rozszerzyła przepis o osoby, które zarezerwowały loty i hotele, a dzienny limit przylotów został podniesiony do 50 000. Podróżni, którzy otrzymali trzy zastrzyki zatwierdzonej szczepionki COVID-19 nie musieli wykonywać testu PCR przed przyjazdem, ale wszyscy potrzebowali wizy turystycznej.

Otwarcie na masową turystykę zbiega się w czasie ze spadkiem kursu japońskiego jena w stosunku do dolara amerykańskiego do najniższego poziomu od prawie 25 lat. Rząd nie poprzestał jednak na zniesieniu obostrzeń, aby przyciągnąć turystów, ale uruchomił również ogólnokrajowy program zniżek dla turystów. Według Japan Times, program będzie oferował pomoc finansową dla podróżnych na zakwaterowanie w hotelu, transport publiczny, wydarzenia sportowe, koncerty, wstęp do parków rozrywki i kupony do wykorzystania w restauracjach. Podobny program został już uruchomiony, ale potem odwołano go z powodu nadejścia pandemii.

Japonia, podobnie jak Australia i Nowa Zelandia, szybko zareagowała na COVID-19, wprowadzając w styczniu 2020 r. zakaz dla obywateli Chin z prowincji Hubei. Do kwietnia 2020 r. zakazała wjazdu obywatelom 73 krajów, w tym USA, Wielkiej Brytanii i Korei Południowej. W maju zakaz objął już 100 krajów, a w sierpniu 2020 r. aż 159 krajów. W listopadzie 2021 r. częściowo otworzyła swoje granice dla zagranicznych studentów i osób podróżujących służbowo, ale kilka tygodni później zatrzasnęła je wraz z odkryciem wariantu Omicron. Ostatnią kostką azjatyckiego COVIDowego domina wciąż pozostają Chiny i ich surowa polityka „zero-COVID”.

Czytaj też: Gospodarka Japonii budzi się po pandemii. Dlaczego ożywienie nastąpiło tak późno?

Chiny łagodzą zasady „Zero-COVID” dla lotów międzynarodowych

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button