PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuPrzemysł 4.0

Technologia PixelPaint od firmy ABB nagrodzona na IERA 2021

Roboty lakiernicze ABB z nagrodą IERA

Nagroda 2021 „Award for Innovation and Entrepreneurship in Robotics & Automation” (IERA) trafia do technologii PixelPaint firmy ABB. Dwa wysoce precyzyjne roboty lakiernicze ABB sprawiają, że lakierowanie samochodów jest szybsze, bardziej zrównoważone i elastyczne. Pomaga to producentom skutecznie reagować na indywidualne wymagania. Dwukolorowe i niestandardowe wzory są nakładane za jednym razem. Technologia PixelPaint eliminuje nadmierne rozpylanie lakieru, co jest korzystne dla środowiska.

Jury ma przyjemność uhonorować technologię PixelPaint firmy ABB w 17 edycji IERA 2021. Innowacyjne rozwiązanie dla zautomatyzowanego lakierowania samochodów łączy w sobie większą elastyczność i dostosowanie do potrzeb klienta z mniejszą ilością zmarnowanego lakieru. To z kolei jest korzyścią dla środowiska –  powiedział przewodniczący jury Rob Ambrose.

Roboty lakiernicze ABB i technologia PixelPaint oszczędzają farbę

Jak podaje Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR) w przeszłości 20 do 30 procent lakieru było marnowane z powodu nadmiernego rozpylania. Ten problem został już zlikwidowany. Głowica atramentowa PixelPaint nakłada 100 procent farby na powierzchnię pojazdu – co poprawia wpływ na środowisko. Technologia ta znacznie zwiększa również wydajność lakierowania samochodów. Dotychczas nanoszenie lakieru dwukolorowego lub o niestandardowym wzorze było procesem czaso- i pracochłonnym. Pojazd musiał być dwukrotnie przepuszczany przez linię lakierniczą. Dzięki nowej technologii szybkość lakierowania na zamówienie wzrosła o 50 procent. Technologia PixelPaint eliminuje również proces maskowania i odmaskowania każdego samochodu, co pomaga zmniejszyć wąskie gardła.

Na dzisiejszym, bardzo konkurencyjnym rynku produkcji motoryzacyjnej, producenci pojazdów potrzebują rozwiązań, które pomogą im zwiększyć elastyczność, wydajność i konkurencyjność kosztową przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości powłoki lakierniczej, w tym zindywidualizowanych opcji, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na niestandardowe i niestandardowe projekty – powiedział Joerg Reger, Dyrektor Zarządzający Linii Biznesowej ABB Robotics Auto OEM.

Czterej finaliści konkursu IERA 2021

Do finału dostały się cztery projekty. INFAIMON z Barcelony zaprezentował swój InPicker – uniwersalny system pick and place do zastosowań przemysłowych. Berlińska firma Micropsi Industries wzięła udział w konkursie ze swoim oprogramowaniem MIRAI – systemem sterowania opartym na sztucznej inteligencji. Umożliwia on robotom przemysłowym radzenie sobie ze zmiennością produkcji. Mobile Industrial Robots z Odense w Danii zaprezentował MiR250, robota mobilnego, który optymalizuje przepływy pracy związane z przenoszeniem materiałów w różnych gałęziach przemysłu.

Gratuluję ABB zdobycia nagrody IERA 2021 w walce z silną konkurencją. Wszyscy czterej finaliści przedstawili historię sukcesu produktu innowacyjnego. Produktów, które łączą potrzeby dzisiejszych producentów z wysokim stopniem przyjazności dla użytkownika – powiedział Milton Guerry, prezes IFR.

Robotyzacja polskich firm jest na żałośnie niskim poziomie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button