Info z rynkuKolejowyTransport

Będzie porozumienie między Polską a Ukrainą ws. tranzytu kolejowego

Po spotkaniu strony polskiej i ukraińskiej wydano oświadczenie zapowiadające zakończenie blokowania tranzytu kolejowego i porozumienie między Polską a Ukrainą w sprawie kontyngentów w transporcie drogowym. Kijów ma poinformować o konkretnym terminie wznowienia ruchu. 

Porozumienie między Polską a Ukrainą

Do spotkania doszło z inicjatywy prezydentów obu państw. Po dyskusji ministrów infrastruktury wydano oświadczenie, w którym obie strony poruszają m.in. kwestię spornych przepisów dotyczących tranzytu na granicy. Na jego podstawie przedstawiciele Polski i Ukrainy doszli do porozumienia w sprawie jak najszybszego zniesienia ograniczeń tranzytowych towarowych przewozów kolejowych. Tym samym, według zapowiedzi, Ukraina ma do 4 lutego 2022 roku poinformować o planowanym terminie wznowienia ruchu.

Osiągnięto również porozumienie w sprawie zwiększenia zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych:

Do 5 lutego 2022 strony powinny ustalić datę posiedzenia komisji mieszanej do spraw międzynarodowych przewozów drogowych, która powinna ustalić terminy przekazania oraz ilość dodatkowych zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych.

Zobacz także: Ukraina zablokowała transport kolejowy z Chin! Kijów stawia żądania

Spór dotyczący tranzytu na granicy polsko-ukraińskiej

Spór rozpoczął się pod koniec minionego roku. W konsekwencji połączenia pomiędzy krajami zostały wstrzymane. Nie odbywał się kolejowy tranzyt pomiędzy Polską a krajami azjatyckimi takimi jak Kazachstan, Chiny czy Rosja przez terytorium Ukrainy. Ukraina zdecydowała się na blokadę, tłumacząc się wykonywaniem prac remontowych. Jednak nieoficjalnie mówiono przede wszystkim o względach politycznych.

Zobacz także: Wojna Rosji z Ukrainą. Jakie byłyby konsekwencje dla polskiej gospodarki?

W sumie w grudniu planowano przyjąć 87 pociągów z Chin. Po blokadzie przez Koleje Ukraińskie plan przewozowy został zawieszony. Porozumienie pomiędzy dwoma stronami jest nadzieją na pełne przywrócenie ruchu granicznego. Co więcej, Polska ma współpracować z Ukrainą nad opracowywaniem planu mapy drogowej, która ma poprawić przepustowość przejść drogowych. Analizie ma zostać poddana zawarta pomiędzy Warszawą a Kijowem w 1992 roku umowa o międzynarodowych przewozach. Przewoźnicy liczą na jak najszybsze zażegnanie spornych kwestii i przywrócenie ruchu granicznego, aby ograniczyć straty wiążące się z tymczasowym przestojem.

Konflikt rosyjsko-ukraiński może uderzyć w rynki światowe i logistykę

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button