PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuKolejowyTransport

Deutsche Bahn kupi od Siemens Mobility dodatkowe 43 pojazdy ICE 3neo

Siemens Mobility oraz Deutsche Bahn (DB) podpisały umowę na dostawę 43 dodatkowych zespołów dużych prędkości ICE 3neo za około 1,5 miliarda euro. Nowe pojazdy wyjadą na tory już pod koniec tego roku.

DB chce kupić więcej ICE 3neo

W lipcu zeszłego roku obie firmy podpisały umowę na dostawę 30 zespołów dużych prędkości ICE 3neo. Teraz Deutsche Bahn (DB) zdecydował się rozszerzyć swoją flotę o dodatkowe 43 pojazdy. Nowe maszyny zwiększą dzienną zdolność DB w przewozach dalekobieżnych o kolejne 32 tysiące miejsc. Firma spełni w ten sposób wymagania zsynchronizowanego rozkładu jazdy dla przewozów ogólnokrajowych, planowanego na 2030 rok.

Nowy ICE oznacza postęp na torach – szybki, cyfrowy, bez barier. 73 nowe zespoły z dodatkowymi 32 000 miejscami siedzącymi przyczynią się w znacznym stopniu do wdrożenia zsynchronizowanego rozkładu jazdy dla usług ogólnokrajowych. Przybliża nas to o kolejny krok do celu, jakim jest podwojenie liczby pasażerów kolei w ciągu najbliższych ośmiu lat – powiedział dr Volker Wissing, federalny minister ds. cyfryzacji i transportu.

ICE 3neo trafi na tory jeszcze w tym roku. Nowe pojazdy będą początkowo podróżować między Nadrenią Północną-Westfalią a południowymi Niemcami, na trasie dużych prędkości przez Kolonię i dolinę Renu/Men.

Dziś stawiamy ważny krok w procesie transformacji mobilności. Dzięki naszym nowym szybkim pociągom wspieramy Deutsche Bahn w realizacji wizji: przewiezienia większej liczby osób przy zachowaniu maksymalnego komfortu, punktualności i lepszej obsługi, a także efektywnie i z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Pierwsze pociągi zostaną oddane do użytku pod koniec tego roku. Osiągamy to w rekordowym tempie, ponieważ pracujemy w oparciu o długoletnie, oparte na zaufaniu partnerstwo z DB i bazujemy na sprawdzonej platformie pojazdów kolejowych, którą wzbogaciliśmy o liczne innowacje dla pasażerów – powiedział dr Roland Busch, prezes i dyrektor generalny Siemens AG.

Czytaj też: Siemens Mobility i Railpool podpisały dużą umowę na dostawę lokomotyw

ICE 3neo posiada nowe udogodnienia

Firmy zaprezentowały pierwszy typ pociągu w zakładzie ICE w Berlinie-Rummelsurgu. Maszyna została zbudowana w rekordowym czasie 12 miesięcy, czyli szybciej niż jakikolwiek inny ICE w przeszłości.

Zwiększenie roli kolei to klucz do ochrony klimatu w Niemczech. Dlatego wszystko przemawia za rozbudową przyjaznego dla klimatu transportu kolejowego – i dlatego trzymamy się naszego kursu na wzrost i inwestycje. Dzięki nowemu ICE nie tylko zwiększamy pojemność naszych pociągów, ale także podnosimy jakość i komfort dla naszych pasażerów. Nasi klienci mogą się już cieszyć na kolejną zmianę rozkładu jazdy w grudniu – powiedział dr Richard Lutz, Prezes Zarządu Deutsche Bahn AG.

Nowy ICE 3neo osiąga prędkość maksymalną 320 km/h i posiada 439 miejsc siedzących. Jak wskazuje firma, nowy model pociągu oferuje wiele ulepszeń, które zwiększają komfort pasażerów. Każdy pociąg ma 8 miejsc na rowery oraz ulepszone półki bagażowe, które zapewniają więcej miejsca. Ponadto wszystkie miejsca wyposażone są w uchwyty na tablety oraz gniazda elektryczne, a specjalna szyba okienna pozwala odbierać stabilny sygnał z systemu telefonii komórkowej. Pojazd posiada dodatkowe drzwi, które pozwalają na szybszą wymianę pasażerów, a także nowy podnośnik, ułatwiający dostęp dla osób na wózkach inwalidzkich.

Deutsche Bahn kupi od Siemens Mobility dodatkowe 43 pojazdy ICE 3neo
Siemens Mobility
Deutsche Bahn kupi od Siemens Mobility dodatkowe 43 pojazdy ICE 3neo
Siemens Mobility

Czytaj też: Deutsche Bahn mówi o byciu eko, a zużywa prąd z elektrowni węglowych

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button