PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Lotniczy
Gorące newsy

Lotnisko w Ałmatach zablokowane przez protestujących! Anulowano loty

W całym Kazachstanie trwają protesty wywołane wzrostem cen gazu LPG. Demonstranci są szczególnie aktywni w byłej stolicy kraju. Z uwagi na zamieszki i wtargnięcie protestujących, lotnisko w Ałmatach zostało zablokowane. 

Lotnisko w Ałmatach przejęte przez protestujących

Po ogłoszeniu stanu wyjątkowego protestujący zajęli lotnisko w największym mieście Kazachstanu. Wszystkie loty do i z byłej stolicy kraju zostały wstrzymane. Lufthansa, Qatar Airways i flydubai, linie obsługujące loty z portu w Ałmaty, przyznały, że na bieżąco monitorują sytuację. Trudno uzyskać bieżące informacje o przebiegu protestów i sytuacji na lotnisku, gdyż służby tłumią sygnał, aby uniemożliwić kontaktowanie się między demonstrantami. Zeszłego wieczora podpalono siedzibę lokalnych władz oraz budynek prokuratury.

Zobacz także: Protesty w Kazachstanie po podwyżkach cen gazu o 100%

Kazachstan – loty z Ałmatów zawieszone

Protesty rozpoczęły się w niedziele po ogłoszeniu nowych cen gazu, które wzrosły o 100%. Rozwścieczony tłum wyszedł na ulicę, służby użyły granatów hukowych i armatek wodnych. Skala protestów może jednak świadczyć o rosnącym niezadowoleniu społecznym. Rządy sprawuje niezmiennie ta sama partia od 30 lat. Kazachowie nie mają praktycznie żadnego wpływu na przebieg wyborów czy sytuację w kraju. Protestujący w całym kraju wyrażali dezaprobatę dla byłego prezydenta, Nursułtana Nazarbajewa, który sprawuje faktyczną władzę od 1991 roku. Pomimo zrezygnowania z urzędu prezydenta przed kilkoma laty, dalej ma silny wpływ na sytuację w kraju. Media podejrzewają, że w rękach jego rodziny znajduje się większość kazachskiej gospodarki. Kraj ma ogromne złoża ropy i gazu. Surowce są eksportowane głównie do Chin. Jednak ogromny wolumen sprzedaży surowców energetycznych nie wpływa na poprawę sytuacji zwykłych Kazachów.

Zobacz także: Korytarz transportowy Iran-Azerbejdżan-Gruzja został otwarty

Protesty przybierają na sile z godziny na godzinę. Lotnisko wstrzymało ruch pasażerski, teren patronuje policja. Wokół terenu portu lotniczego zgromadziły się służby porządkowe. Sytuacja jest dynamiczna. Lotnisko w Ałmatach to największy port lotniczy w kraju. Tutaj mają siedzibę wszystkie kluczowe linie obsługujące połączenia zarówno w Azji Środkowej, jak i na Bliskim Wschodzie.

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button