Przemysł 4.0

Roboty w amerykańskiej branży automotive są coraz częstsze

Roboty w amerykańskiej branży automotive są coraz częstsze. Liczba urządzeń na 10 000 pracowników osiągnęła w amerykańskim przemyśle motoryzacyjnym nowy rekord – 1287 zainstalowanych jednostek. Stany Zjednoczone zajmują pod tym względem siódme miejsce na świecie – wynika z danych o Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR).

Częstotliwość występowania robotów w amerykańskiej branży automotive ta podobna do Niemiec (1 311 jednostek) i Japonii (1 248 jednostek). Główny rywal USA, Chiny są na dwunastym miejscu z 938 jednostkami.

Automatyzacja jest kluczem nie tylko do ożywienia po pandemii, ale do wzrostu i postępu po pandemii. W okresie ożywienia po kryzysie finansowym z 2008 roku, firmy takie jak General Motors, Ford, Fiat-Chrysler i Tesla intensywnie inwestowały w robotykę i automatyzację. W rezultacie w przemyśle motoryzacyjnym powstały tysiące nowych miejsc pracy. Po wielu latach i postępie technologicznym mamy okazję wyciągnąć wnioski z tej historii sukcesu i stać się jeszcze silniejsi niż wcześniej – mówi Milton Guerry, prezes Międzynarodowej Federacji Robotyki.

Roboty w amerykańskiej branży automotive są coraz częstsze. Rośnie także zainteresowanie ze strony przemysłu

Zagęszczenie robotów w przemyśle jako całości jest nadal stosunkowo niska i wynosi zaledwie 139 jednostek na 10 000 pracowników. Ogólnie rzecz biorąc, we wszystkich badanych krajach na świecie potencjał instalacji robotów w przemyśle jest ogromny. Na przykład w Stanach Zjednoczonych roczne zamówienia robotów z sektorów innych niż motoryzacyjny po raz pierwszy przewyższyły zamówienia robotów motoryzacyjnych. Sprzedaż jednostek zrobotyzowanych w USA wzrosła w 2020 roku o 7% w stosunku do 2019 roku.

Roboty w amerykańskiej branży automotive
IFR

Robotyzacja jest wielką szansą nie tylko dla przemysłu, ale i całej gospodarki. Roboty przyczyniają się do rosnącej produktywności. To z kolei sprawia, że rosną możliwości płacowe przedsiębiorstw, co przyczynia się do większych zarobków pracowników. Branża automotive, co do zasady jest najmocniej zrobotyzowaną. Zwraca się jednak uwagę, że inne branże również powinny zwiększyć skalę robotyzacji. Szczególnie istotne jest to w Polsce, która nie tylko na tle świata, ale również regionu, wyraźnie odstaje.

Robotyzacja polskich firm jest na żałośnie niskim poziomie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button