PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport

Xiamen Airlines zdradza Boeinga. Chiński przewoźnik kupi Airbusy

Chiński przewoźnik Xiamen Airlines ogłosił, że kupi nowe Airbusy. Linie złożyły zamówienie na 40 samolotów z rodziny Airbus A320neo. Firma z siedzibą w Fujian, należąca w większości do China Southern Airlines, obecnie korzysta z floty odrzutowców Boeinga, a w związku z planami rozwoju przechodzi na samoloty Airbus.

Xiamen Airlines kupi Airbusy

W sierpniu China Southern Airlines złożyły zamówienie na 96 bliźniaczych odrzutowców z rodziny A320neo, wycenione na 12,25 mld dolarów. Teraz Airbus może pochwalić się kolejnymi 40 samolotami w chińskiej księdze zamówień. Jak podaje Reuters, Xiamen Airlines kupi Airbusy za 4,85 mld dolarów. Pomimo posiadania 150 samolotów serii 737 i dwunastu 787 Dreamlinerów, Xiamen Airlines idzie w innym kierunku rozbudowy swojej floty. Ruch ten nastąpił po spotkaniu chińskiego regulatora lotnictwa i Boeinga na temat powrotu 737 MAX na chińskie niebo. Co ciekawe, MAX nie odleciał z chińskich lotnisk od czasu uniwersalnego uziemienia w 2019 roku.

MAX odnotował solidne ożywienie na kilku międzynarodowych rynkach, ale w Chinach jeszcze nie powrócił. Na początku tego tygodnia prezes Boeinga Dave Calhoun powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby chińscy przewoźnicy kupili MAX-a w ciągu najbliższych kilku lat. Zarząd Boeinga dodał, że zacznie przydzielać jednostki MAX przeznaczone dla Chin. Chociaż Boeing nie jest tak optymistycznie nastawiony do sprzedaży, 14 września Chińska Administracja Lotnictwa Cywilnego (CAAC) poinformowała, że ​​kraj wkrótce zakończy cały proces wznowienia wprowadzania nowych 737 MAX.

Czytaj też: Virgin Australia zwiększa zamówienie na Boeinga 737 MAX

Rekord sprzedaży Airbusa

Xiamen Airlines zamówiły w marcu 2018 roku 30 samolotów Boeing 737 MAX, podzielonych pomiędzy 20 MAX 8s i 10 MAX 10s. Dziesięć jednostek tego typu dołączyło do przewoźnika w okresie od maja 2018 r. do marca 2019 r. Ponieważ nowe jednostki Airbusa przybędą do zakładów operatora w latach 2024-2027, a Airbus wyraźnie stwierdza, że ​​Xiamen przeszedł na rodzinę A320neo, wygląda to na zmianę tempa dla chińskich linii lotniczych.

Rodzina A320neo zawiera silniki i Sharklety nowej generacji, które razem zapewniają ponad 25-procentową oszczędność paliwa i CO2, a także 50-procentową redukcję hałasu. Pasażerowie korzystają podczas całej podróży z nagradzanego wnętrza Airbus Airspace, które wprowadza najnowszą technologię kabiny do rodziny A320. Na koniec sierpnia 2022 roku łączna liczba firmowych zamówień A320neo Family osiągnęła ponad 8 500 od ponad 130 klientów z całego świata – przekazał Airbus w oświadczeniu.

Niezależnie od tego, w lipcu Airbus ustanowił rekord sprzedaży, ponieważ China Southern, China Eastern, Air China i Shenzhen Airlines złożyły łączne zamówienie na 292 samoloty z rodziny A320neo w ciągu jednego dnia. Tak więc, przy tak dużym zainteresowaniu A320, jasne jest, że główni chińscy gracze pokładają wiarę w wąskokadłubowe samoloty rywala Boeinga.

Czytaj też: Boeing chce się pozbyć ze swoich samolotów nazwy MAX

Airbus zwiększył przewagę nad Boeingiem dzięki Chinom

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button