DrogowyTransport

Czeka nas wzrost cen w warsztatach samochodowych

Specjaliści z branży motoryzacji przewidują wzrost cen w warsztatach samochodowych. Badanie przeprowadzone wśród właścicieli serwisów potwierdza, że koszty napraw wzrosną. Polacy coraz częściej decydują się na tańsze zamienniki. 

Wzrost cen w warsztatach samochodowych w 2022 roku

Inflacja i problemy na rynku motoryzacji wpłyną na wyższe ceny u mechaników pojazdów samochodowych. W warsztatach zapłacimy więcej nie tylko za specjalistyczne naprawy, ale również rutynowe czynności. 

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) wraz z firmą MotoFocus.pl oraz Santander Bank Polska przygotowało raport „Motoryzacja w czasach wojny”, który dotyczy sytuacji ekonomicznej polskich zakładów mechanicznych w 2022 roku. Jak pokazały wyniki badania, 70% warsztatów samochodowych w Polsce planuje dalej podnosić ceny usług o co najmniej 5%. 

Zobacz także: ZF rozwija technologię zaawansowanego układu kierowniczego steer-by-wire  

Z raportu wynika również, że w pierwszym półroczu polski rynek warsztatów zachowywał się dosyć stabilnie. Co więcej, odnotowano lekką tendencję wzrostową. Co więcej, 34% respondentów wskazało na wzrost przychodów. Spadek w tej dziedzinie wskazało 28% badanych. Prawie połowa polskich warsztatów raportowała utrzymanie stałej liczby klientów. 30% badanych odnotowało wzrost. Biorąc pod uwagę wzrost przychodów przy stałej liczbie klientów, można wskazać na zjawisko podnoszenia cen. W analizie wykazano, że w I połowie roku 95% warsztatów podniosło ceny, z czego niemal połowa o więcej niż 10%. Tendencja wzrostowa ma się również utrzymywać w kolejnych miesiącach. 

Będzie rósł udział części „z niższej półki”

Według zaprezentowanego raportu będzie rósł udział części „z niższej Polki”. W obliczu trudnych warunków gospodarczych klienci warsztatów będą preferować tańsze odpowiedniki. Analiza wykazała, że 40% warsztatów przyznało, iż w tym roku wzrosło zainteresowanie tańszymi częściami. Co więcej, coraz więcej właścicieli warsztatów przyznaje, że wzrasta zjawisko, kiedy to klient samodzielnie kupuje części poza warsztatem, aby dodatkowo zaoszczędzić. 

Zobacz także: GUS: drożeje niemal wszystko. Co tanieje? Ceny których dóbr rosną najszybciej?

Wraz z ogólnym wzrostem cen w gospodarce, koszty przenoszone są najczęściej na konsumentów. Tak będzie i tym razem, w obliczu trudnych warunków klienci zapłacą odpowiednio więcej.

Turecka firma będzie remontować ważny odcinek S17

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Jeden komentarz

  1. wszystko musi pójść w górę, nie ma siły. dobrze jakby za tym też jakość usług szła…chciałbym mieć pewność że zaden partacz nie bedzie mi auta probował naprawić. ale teraz jak się przez motointegrator umawiam to wiem ze tam same sprawdzone miejsca. bezpieczeństwo przede wszystkim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button