PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Bez kategorii

Branża hotelarska odbudowuje się po pandemii. Pomógł bon turystyczny

Polski Instytut Ekonomiczny poinformował, że polska branża turystyczna powraca do stanu przedpandemicznego. Oznacza to, że wzrost liczby turystów zarówno lokalnych, jak i zagranicznych, jest na tyle stabilny, że widać światełko w tunelu. Bezsprzecznie w odbudowie tego sektora pomógł bon turystyczny, którego ważność może zostać przedłużona o kolejne pół roku.

Bon turystyczny pomógł polskiej branży turystycznej

Jak informuje Polski Instytut Ekonomiczny, polska branża turystyczna może pochwalić się powolnym powrotem do normalności. W pierwszym półroczu 2022 polskie obiekty noclegowe obsłużyły 14,7 mln turystów. Tym samym, jest to wynik jest lepszy niż w 2017 (14,2 mln) i poprzednich latach, choć nie tak dobry jak w latach 2018 (15,1 mln) oraz 2019 (16,1 mln).

Niemniej jednak na wynik półroczny przełożyła się kolejna fala pandemii z początku roku, kiedy ruch turystyczny w Polsce był zminimalizowany w porównaniu z okresem przedpandemicznym. Jak zaznacza PIE, odbicie widoczne jest z miesiącami wiosennymi wraz z czerwcem (3,5 mln), które były nieznacznie słabsze od analogicznego okresu w 2019 roku (3,6 mln turystów).

Czytaj również: W Świnoujściu ma powstać port kontenerowy. Duży opór ze strony niemieckiej

Powoli normuje się również ruch turystyczny. Jak poinformowano:

W pierwszym półroczu 2022 r. Polskę odwiedziło 2,3 mln turystów zagranicznych – to znacząco więcej niż w 2020 r. (1,1 mln) i 2021 r. (0,4 mln), ale mniej niż w latach 2014- 2019. Liczba turystów zagranicznych w polskich obiektach noclegowych odbudowuje się znacznie wolniej niż liczba krajowych.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

Jak widać z powyższego wykresu, powrót turystów zagranicznych również jest zauważalny, ponieważ w samym pierwszym półroczu 2022 nasz kraj odwiedziło ich 2,3 mln. Trzeba jednak zaznaczyć, iż choć jest lepiej niż w 2020 (1,1 mln) oraz 2021 (0,4 mln), to wciąż wynik jest gorszy niż w latach poprzedzających pandemię COVID-19.

Ponadto, jak zaznaczono w raporcie PIE:

Turystyka w Polsce
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny

[…] Spośród 19 najpopularniejszych turystycznie powiatów       (na które przypadało w 2018 r. aż 52,8 proc. udzielonych noclegów) 7 to powiaty nadmorskie, 5 – górskie, a 6 – największe miasta 8. Jedynym powiatem niezaliczającym się do żadnej z tych grup jest powiat aleksandrowski, w którym znajduje się najpopularniejszy ośrodek sanatoryjny – Ciechocinek.

Ruch w powiatach nadmorskich jest największy w okresie wakacji szkolnych a w powiatach górskich – najwyższy latem, jednak wyraźny jest też drugi sezon – w okresie świąt i ferii zimowych. Ruch turystyczny w największych miastach rozkłada się równomiernie na cały rok.

Bon turystyczny receptą na problemy branży hotelarskiej?

PIE zaznaczył również, że jednym z najważniejszych elementów odbudowy polskiej branży turystycznej było wprowadzenie bonu turystycznego w 2020 roku. Jak wynika z informacji ZUS, do tej pory wykorzystano vouchery o wartości 2,7 mld złotych i co istotne — kolejne ok. 1,3 mld złotych czeka na swoją kolej. I choć pierwotnie termin ważności kuponów był do 30 września 2022, to są plany przedłużenia go do końca pierwszego kwartału 2023.

Co ciekawe, jak wynika z analizy ekspertów PIE, obecna sytuacja turystyczna może powrócić do tej z 2019 roku. Perspektywa ta jest obiecująca, ponieważ będzie to pierwszy sezon od trzech lat, kiedy nie będzie obostrzeń antypandemicznych, w tym m.in. zamkniętych hoteli i restauracji.

Ważną kwestią jest również fakt, iż ruch lotniczy z miesiąca na miesiąc wciąż wzrasta. Trend ten widać zwłaszcza na polskich lotniskach, takich jak Rzeszów-Jasionka oraz portu w Katowicach.

Lotnisko w Katowicach notuje lepsze wyniki niż przed pandemią

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button