Morski

Port Gdańsk z nowym rekordem. Historyczny wolumen

Port Gdańsk otwiera rok 2023 z nowym rekordem. W ostatnich miesiącach wzrósł wolumen przeładunków, dzięki którym port odnotował najlepsze w historii wyniki. 

Port Gdańsk z wynikiem najlepszym w historii

W 2022 roku w Porcie Gdańsk przeładowano 68,2 mln ton. Jak wskazują władze portu, to wynik najlepszy w historii. W skali roku to wzrost o 28%. Największe wzrosty odnotowano w przypadku ropy naftowej i węgla. Przeładunki węgla osiągnęły poziom 13,2 mln ton (wzrost o 175% w stosunku do 2021 roku), przy czym ok. 12,5 mln ton w relacji importowej. Przeładunek paliw płynnych był wyższy niż drobnicy, stały się więc dominującą grupą ładunkową w porcie.

Zobacz także: Stawki frachtu kontenerowego przez Atlantyk też notują spadki

Jak przekazano, w ciągu ostatnich sześciu lat przeładunki w Porcie Gdańsk wzrosły o 83%. Wzrost i kształtowanie się wolumenu widać na poniższym wykresie.

Port Gdańsk

Zobacz także: Indonezja ma pomysł na własną gospodarkę. Celem zostanie światowym hubem

Port Gdańsk z nowym rekordem. Duże znaczenie miały inwestycje w Porcie Wewnętrznym

Duży wpływ na rosnący wolumen w ostatnich latach miały inwestycje, szczególnie na terenie Portu Wewnętrznego. To właśnie tam zmodernizowano 5 km uniwersalnych nabrzeży. Działania te miały bezpośrednio przełożyć się na ostatnie wyniki portu.

Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk przekazał:

Właśnie na przykładzie Portu Wewnętrznego widać jak gigantyczny efekt przynoszą inwestycje w infrastrukturę portową i suprastrukturę. W ub.r przez jego nabrzeża przeszło 15 mln ton towarów, do niedawna było to 9 mln ton.

Greinke dodał także, że obecnie gdański port został wyprzedzony przez Ust Ługa, który jest głównym oknem surowcowym dla rosyjskiej ropy. Jego zdaniem wprowadzone embargo może już wkrótce zmienić tę sytuację (Więcej: Rosyjska ropa i gaz nie znajdą odpowiedniej liczby odbiorców w wypadku nałożenia embarga przez Zachód). Wyjaśnił także, że z perspektywy transportu morskiego sankcje na Rosję będą rzeczywiście odczuwalne w branży, gdy przeładunki w tym rosyjskim porcie spadną o ok. 40 – 50%.

W ostatnich latach wartość inwestycji zrealizowanych z inicjatywy Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, jak i podmiotów zewnętrznych (kontrahentów, Urzędu Morskiego, PKP PLK) wyniosła 4,8 mld zł. Obecnie trwają działania inwestycyjne o wartości 4,2 mld zł.

Na statku mogło dojść do eksplozji! Greckie firmy ukarane

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button