LotniczyTransport

Lotnisko w Katowicach notuje lepsze wyniki niż przed pandemią

Lotnisko w Katowicach obsłużyło w lipcu tego roku więcej pasażerów niż w tym samym okresie tuż przed pandemią. Władze lotniska spodziewają się, że przy dobrej sytuacji epidemiologicznej uda się osiągnąć w tym roku pułap 4,5 mln pasażerów.

Lotnisko w Katowicach z bardzo dobrymi wynikami

Lotnisko w Katowicach obsłużyło w lipcu rekordową liczbę 659 429 pasażerów. W porównaniu z najbardziej udanym jak dotąd lipcem 2019 roku, to o 2,5 tys. pasażerów więcej. Tym samym lotnisko powróciło do poziomu funkcjonowania sprzed pandemii. Jeszcze miesiąc temu katowickie lotnisko odnotowało 80% ruchu sprzed pandemii, ale miesiące letnie są generalnie silniejsze. O ile COVID nie uderzy ponownie w ostatnim kwartale tego roku, urzędnicy lotniska spodziewają się osiągnąć w roku kamień milowy 4,5 mln pasażerów.

Ponad połowa powyższej liczby należała do pasażerów czarterowych. Wprawdzie wzrosły one o niecałe 50 procent w stosunku do siódmego miesiąca ubiegłego roku, ale aż o 72 procent więcej pasażerów skorzystało z lotów regularnych. Potwierdza to trend stopniowego powrotu pasażerów do segmentu tradycyjnych lotów regularnych pomiędzy miastami europejskimi. W czasie pandemii były one wyraźnie stonowane, natomiast loty do miejsc wakacyjnych utrzymywały przynajmniej podstawowe współczynniki obciążenia.

Czytaj też: Ruch lotniczy w Europie wzrósł o prawie 500% w ciągu roku

Kraków wciąż przed Katowicami

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2022 r. na katowickim lotnisku odnotowano 22 416 startów i lądowań samolotów, czyli aż o 10 204 więcej (o 83,6%), niż podczas pierwszych siedmiu miesięcy zeszłego roku. Podczas gdy Katowice zdołały już pobić liczby sprzed pandemii, pobliski Kraków jest o 5 proc. opóźniony w stosunku do lipca 2019 r. Mimo to, lotnisko w Krakowie obsłużyło w lipcu 744,9 tys. pasażerów, nadal wyprzedzając Katowice.

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 r., tuż przed pandemią, skorzystało z niego rekordowe 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 mln w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 r. zakładała przewiezienie 5,5 mln podróżnych, ale przez pandemię było to tylko 1,44 mln, a w 2021 r. – 2,32 mln. Tradycyjnie do największych atrakcji w ofercie lotniczej Katowic należą takie miasta jak Dortmund i Londyn, a w ofercie wakacyjnej prym wiodą Antalya, Burgas, Hurghada i Marsa Alam. Lotnisko w Katowicach określa się jako krajowy lider w segmencie czarterowym i regionalnych przewozach cargo.

Czytaj też: Ruch lotniczy w Polsce ostro w dół, w Łodzi w mocno w górę

Ruch lotniczy nad Czechami rośnie znacznie wolniej niż w Europie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button