LotniczyTransport

Ruch lotniczy nad Czechami rośnie znacznie wolniej niż w Europie

W pierwszej połowie roku ruch lotniczy w czeskiej przestrzeni powietrznej wzrósł o 96% rok do roku, jednak nadal pozostaje daleko w tyle za poziomem, jaki osiągnął przed pandemią koronawirusa. Liczba lotów w czeskiej przestrzeni powietrznej nie osiągnęła nawet dwóch trzecich poziomu sprzed COVID.

Ruch lotniczy w Czechach

Jak wynika z danych opublikowanych przez kontrolę ruchu lotniczego, w pierwszych sześciu miesiącach kontrolerzy odprawili w czeskiej przestrzeni powietrznej 268 977 lotów, w porównaniu z 136 673 w roku ubiegłym. Ruch lotniczy w pierwszym półroczu osiągnął więc 62% poziomu z pierwszego półrocza 2019 roku.

Obecny rozwój nadal potwierdza pozytywny trend i to lipiec powinien stać się szczytem sezonu letniego, natomiast w sierpniu i wrześniu możemy spodziewać się już stałego rozwoju ruchu – powiedział ŘLP rzecznik Richar Klíma.

Obecny poziom ruchu w czeskiej przestrzeni powietrznej jest na poziomie 69% roku 2019, a średnia dzienna liczba lotów wynosi 1 906. Tymczasem według aktualnych danych Eurocontrol ruch w Europie kształtuje się na poziomie 86% poziomu z 2019 r. Niższy wzrost w Czechach związany jest głównie z redukcją kilku tras długodystansowych przez Czechy.

Czytaj też: Ruch lotniczy w Europie wzrósł o prawie 500% w ciągu roku

Ruch lotniczy w Europie z mocnym wzrostem

Stopniowe łagodzenie ograniczeń w podróżowaniu w różnych krajach europejskich sprawiło, że podróżowanie po kontynencie stało się o wiele łatwiejsze niż jeszcze niedawno. Spowodowało to znaczny wzrost popytu międzynarodowego, ponieważ pasażerowie niecierpliwie czekali na możliwość wylotu za granicę, zamiast spędzać wakacje. W rezultacie międzynarodowy ruch w Europie z roku na rok gwałtownie wzrasta. W marcu tego roku był on o 434,3% wyższy niż w tym samym miesiącu w 2021 roku. Jednak najnowsze dane za kwiecień pokazują, że wzrost ten był jeszcze większy i wyniósł aż 480%.

Wraz ze zniesieniem wielu ograniczeń obserwujemy długo oczekiwany wzrost liczby rezerwacji, ponieważ ludzie starają się nadrobić dwa lata straconych możliwości podróżowania. Kwietniowe dane są powodem do optymizmu na prawie wszystkich rynkach – stwierdził dyrektor generalny IATA Willie Walsh.

Aby obsłużyć ten dodatkowy ruch, linie lotnicze musiały odpowiednio zwiększyć swoją przepustowość w Europie. W kwietniu 2022 r. odnotowano wzrost przepustowości o 233,5% rok do roku w porównaniu z tym samym okresem 12 miesięcy temu, kiedy sytuacja nie była jeszcze tak dobra.

Czytaj też: Ruch lotniczy w Polsce ostro w dół, w Łodzi w mocno w górę

Chaos w branży lotniczej. Szef IATA: Heathrow to banda idiotów

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button