PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport

Ruch lotniczy w Polsce wraca do przedpandemicznej normy

Ruch lotniczy w Polsce jest w coraz lepszej kondycji, a dane AirHelp wskazują, że sytuacja coraz bardziej przypomina tę sprzed ery COVID-19. Oczywiście nie obyło się również bez zakłóceń.

Ruch lotniczy w Polsce wraca do normy

Ruch lotniczy w Polsce radzi sobie coraz lepiej po pandemii. W lipcu i sierpniu samoloty startujące z polskich lotnisk przewiozły ponad dwa i pół miliona pasażerów. 70% lotów odbyło się na czas, a 30% lotów z polskich lotnisk doznało zakłóceń, z czego tylko 2% lotów było opóźnionych o ponad trzy godziny. W ciągu dwóch letnich miesięcy odwołano 242 rejsy, a wszystkie te incydenty popsuły plany ponad 800 000 pasażerów. Zgodnie z unijnymi przepisami, 47 000 pasażerów ma prawo do odszkodowania.

Te dane świadczą przede wszystkim o tym, że ruch na polskim niebie wyraźnie zmierza ku przedpandemicznym warunkom, i to jest dobra wiadomość dla rynku. W tym samym okresie w 2019 roku do samolotów na polskich lotniskach wsiadły nieco ponad trzy miliony osób, a współczynnik punktualności rejsów wyniósł praktycznie tyle samo, co obecnie, czyli 73% – stwierdził CEO AirHelp Tomasz Pawliszyn.

Czytaj też: Ruch lotniczy w Europie wzrósł o prawie 500% w ciągu roku

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Zielona Góra na czele stawki

Najwyższą punktualnością podczas lipca i sierpnia może pochwalić się lotnisko w Zielonej Górze, gdzie aż 96% lotów odbyło się zgodnie z plane. Na kolejnych miejscach są lotniska w Szczecinie i Poznaniu, gdzie zgodnie z planem odbyło się odpowiednio 81% i 80% podróży. Na sąsiednim biegunie znalazły się lotniska w Łodzi, Modlinie i Krakowie, z wynikami 62%, 66% i 67%. Wyniki zbliżone do średniej krajowej osiągnęły z kolei lotniska w Warszawie (68%), Wrocławiu (69%), Katowicach (72%) i Gdańsku (74%).

Na tle danych z innych krajów Europy punktualność ruchu na polskim niebie w lipcu i sierpniu wyglądała dobrze. W tym samym czasie lotniska w Niemczech odnotowały aż 58% zakłóceń lotów, we Francji – 61%, a w Wielkiej Brytanii, w której prawa pasażerów lotniczych są niemal identyczne jak w krajach Unii Europejskiej, było to 59% – dodaje Pawliszyn.

W europejskim rankingu, krajami o najniższej punktualności ruchu lotniczego są Czechy i Węgry – po 51%, oraz Belgia, gdzie tylko co drugi samolot odlatywał zgodnie z rozkładem. Ponadto liczba pasażerów dotkniętych zakłóceniami lotów w Belgii… przekroczyła w lipcu i sierpniu liczbę pasażerów, którzy podróżowali na czas.

Czytaj też: Ruch lotniczy w Polsce ostro w dół, w Łodzi w mocno w górę

Ruch lotniczy nad Czechami rośnie znacznie wolniej niż w Europie

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button